Pusty portfel-pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Polakom żyje się… gorzej

2018-09-12 11:45

Przez ostatnie kilka lat w Polsce wskaźnik dobrobytu utrzymywał się na zaskakująco dobrym poziomie. Naturalnym zatem było niewielkie jego obniżenie. W porównaniu z poprzednim miesiącem wskaźnik spadł o 0,8 proc. Nadal jednak jest na poziomie, o kilkanaście punktów wyższym niż jeszcze kilka lat temu.

Wskaźniki dobrobytu odzwierciedlają ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Delikatny jego spadek wynika przede wszystkim z wyższej inflacji. Zdaniem Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych jego obniżka spowodowana może być także słabszym przyrostem zatrudnienia.

- Spójrzmy na to szerzej. Faktycznie, w tym roku to drugi najgorszy odczyt. Słabiej było tylko w lutym. Niemniej, ostatnio podrożały choćby paliwa, ze względu na napięcia geopolityczne. Mamy także wakacje, więc rośnie zainteresowanie walutami - tłumaczy dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Wskaźnik dobrobytu regularnie rósł od 2012 roku i pomimo lekkiego spadku nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Jak podkreśla Kwiecień, do poważnego osłabienia może dość w powodu zmian koniunktury gospodarczej na świecie, bo jak na razie polska gospodarka ma się dobrze. Zdaniem eksperta skurczenie się popytu na pracę jest perspektywą dosyć odległą i czekają nas jeszcze co najmniej dwa lata dobrej koniunktury gospodarczej.

Źródło: marketnews24.pl

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze