wycena mieszkania

i

Autor: getty images Wycena mieszkania jest pierwszym krokiem w sprzedaży mieszkania.

Polaków nie stać na mieszkania, ale ceny nie spadają. Sytuacja kredytobiorców szybko się nie poprawi

2022-06-30 7:38

Wrócił rynek kupującego na mieszkaniowym rynku, jednak na razie nie widać spadków cen - zauważają eksperci rynku mieszkaniowego. W ich ocenie, spadek popytu na mieszkania, to efekt kurczenia się zdolności kredytowej wynikającej ze znaczącego wzrostu stóp procentowych oraz niepewności gospodarczej wywołanej wojną.

Jak wskazał w rozmowie z PAP ekspert serwisów obido i Otodom.pl Marcin Krasoń, spadki sprzedaży nie są niespodzianką, bo w związku z kurczeniem się zdolności kredytowej, spada liczba osób, które stać na zakup mieszkania. "W kolejnych miesiącach będą się pewnie jeszcze pogłębiać, bo proces analizy wniosku kredytowego trochę trwa, a nic nie wskazuje, by sytuacja kredytobiorców miała się szybko poprawić" - ocenił.

Jak wyjaśnił, obniżenie popytu i spadek sprzedaży oznaczają, że rośnie oferta, co jest dobrą wiadomością dla nabywców, bo mają większy wybór. "Zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym widzimy, że wrócił rynek kupującego. Mieszkania u pośredników i deweloperów nie sprzedają się już jak ciepłe bułeczki, decyzja zakupowa trwa coraz dłużej i prowadzenie klienta do sfinalizowania transakcji jest dziś o niebo trudniejsze niż pół roku temu" - zaznaczył.

Według Marka Wielgo z GetHome.pl, popyt na mieszkania drastycznie zmalał z powodu obowiązującej od kwietnia rekomendacji KNF, która ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań, do tego trzeba dodać wzrost oprocentowania kredytów mieszkaniowych oraz obawy przed skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie. "Widać już bardzo silną zależność między rynkiem mieszkaniowym i rynkiem kredytowym, gdy liczba udzielanych przez banki kredytów hipotecznych zaczęła się kurczyć od listopada ubiegłego roku, zaś miesiąc wcześniej zaczęła się seria podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej" - wskazał.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek

Jak dodał, wprawdzie w Warszawie sprzedaż mieszkań zaczęła spadać na długo przed pierwszą podwyżką oprocentowania kredytów, jednak we Wrocławiu i Gdańsku popyt zmniejszył się wyraźnie właśnie w czwartym kwartale 2021 r. W Krakowie skutki drożejących kredytów mieszkaniowych dały o sobie znać dopiero na początku tego roku - zaznaczył Wielgo.

Zwrócił uwagę, że niespodziewanie w marcu Biuro Informacji Kredytowej odnotowało spore ożywienie na rynku kredytowym, ale było to spowodowane zapowiedzią rekomendacji KNF, która drastycznie ograniczyła zdolność kredytową potencjalnych nabywców mieszkań. "Banki obliczają ją biorąc pod uwagę cenę kredytu wyższą od rzeczywistej aż o 5 pkt proc." - przypomniał.

W ocenie eksperta, wielu chciało się więc załapać się na korzystniejsze zasady. Nie trwało to jednak długo. Kwiecień przyniósł tąpnięcie na rynku kredytów mieszkaniowych, a w maju to samo stało się z popytem na mieszkania.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze