Cudzoziemcy w polskiej policji

i

Autor: Shutterstock Cudzoziemcy w polskiej policji

Policja

Policja będzie zatrudniać cudzoziemców? Rozważana jest taka możliwość

2024-04-19 10:34

W Polskiej Policji będą pracować cudzoziemcy? Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada Komenda Główna Policji prowadzi analizy w sprawie możliwości zatrudniania cudzoziemców, co ma być odpowiedzią na problemy kadrowe w formacji.

Policja rozważa przyjęcie cudzoziemców

Komenda Główna Policji podejmuje działania, które mają m.in. pomóc poradzić sobie z problemami kadrowymi, dlatego analizuje możliwość przyjmowania w swoje szeregi cudzoziemców. Jest również drugi powód takich analiz, a mianowicie napływ do Polski obywateli innych państw i związanej z tym przestępczości.

Jak podaje RMF24, policjanci-cudzoziemcy mają pomóc w rozpoznaniu uwarunkowań kulturowych migrantów przybywających do Polski i specyfiki przestępczości wśród tych osób.

Według przewidywań KGP napływ uchodźców z Ukrainy może zmienić strukturę świata przestępczego w Polsce. Nie chodzi tylko o Ukraińców, ale także obywateli m.in. Białorusi, czy Gruzji. Policja rozważa zatrudnianie cudzoziemców zarówno na etaty, jak i kontrakty w charakterze konsultanta. RMF24 podaje, że na razie nie zapadły żadne decyzje, a jedynie trwają analizy.

Policja walczy z problemami kadrowymi

Policja stara się walczyć z problemami kadrowymi na wszelkie sposoby, RMF FM podaje, że niebawem ma ruszyć portal dla kandydatów dla Policji. W jednym miejscu ma być zebrana wiedza dla przyszłych funkcjonariuszy, aby dowiedzieć się o pracy w poszczególnych pionach, oraz warunkach płacowych i socjalnych. Do tego ma funkcjonować infolinia dla kandydatów.

Ponadto w celu szkolenia kadry oficerskiej ruszyć mają policyjne kursy online dla aspirantów i podoficerów, który jest w Polsce najmniej od 10 lat. Policja zapewnia, że kursy mają dotyczyć tylko zajęć teoretycznych (np. z przepisów prawa), a zajęcia z techniki i taktyki mają odbywać się w tradycyjny, stacjonarny sposób. 

Pieniądze to nie wszystko Maciej Wilk

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Dokończ znane powiedzenie z czasów PRL dotyczące pracy: „Czy się stoi, czy się leży….”
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze