tankowiec LNG

i

Autor: Schutterstock Tankowiec przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego LNG

Terminal LNG

Polska będzie miała terminal LNG za pięć lat. Niemcy budowali taki niecały rok

2022-12-16 12:22

Do końca roku Niemcy planują uruchomić pierwszy pływający terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Robią to w zatrważającym tempie, bo zajęło im to 200 dni. "Polski FSRU ma zostać oddany w 2027 r." - podaje portal Money.pl

Polska będzie miała pływający terminal LNG

Niemcy kładą bardzo silny nacisk, aby jak najszybciej uniezależnić się od Putina. Tym samym ukończyły budowę naziemnej infrastruktury swojego pierwszego terminalu LNG w połowie listopada. Budowa zajęła zaledwie 200 dni. - Niemcy mogą szybko i z wielką determinacją realizować projekty infrastrukturalne, gdy rządy federalne i regionalne wraz z uczestnikami projektu działają razem – powiedział wicekanclerz Robert Habeck. 

Polska również buduje terminal FSRU. Ma on powstać w Zatoce Gdańskiej. Na kiedy mógłby być gotowy? Jak poinformował money.pl Operator Gazociągów Przesyłowych, spółka Gaz-System, która odpowiada za budowę infrastruktury, uruchomienie terminalu FSRU jest zaplanowane na lata 2027/2028. - Termin ten jest uzasadniony wieloma przesłankami, zarówno ekonomicznymi, jak i tymi związanymi z bezpieczeństwem energetycznym kraju - mówi portalowi rzeczniczka spółki Iwona Dominiak. 

Skąd tak duża różnica w tempie prac? - W Polsce konieczne jest wybudowanie znacznie większego zakresu infrastruktury niż w Niemczech - informuje Dominiak. Jak dodaje od podstaw należy zbudować podmorską infrastrukturę przesyłową oraz nabrzeże postojowe dla cumowania jednostki FSRU, a także gazociągi lądowe o łącznej długości ok. 250 km. - Do pozyskania jest też jednostka magazynowo-regazyfikująca jako ostatni etap inwestycji - tłumaczy Dominiak.

Polski projekt FSRU w grudniu otrzymał dofinansowanie z UE (do 19,6 mln euro). Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń, zarówno dla części lądowej, jak i morskiej. Jeden z gazociągów lądowych FSRU posiada już pozwolenie na budowę, natomiast dla dwóch pozostałych uzyskane zostały decyzje lokalizacyjne.

Sonda
Czy kiedyś odłączono Ci prąd lub gaz?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze