Pieniądze z Unii Europejskiej dla Polski
Komisja Europejska poinformowała o wniosku Polski o dodatkowe 23 miliardy euro tanich pożyczek z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Na co potrzebne są Polsce takie pieniądze? Chodzi o pieniądze w ramach programu wspierającego transformację energetyczną REPowerEU, który powstał w ramach zerwania zależności UE od paliw kopalnych z Rosji. Inwestycje finansowane z unijnego Funduszu Odbudowy dotyczą rozwoju sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, oraz rozwoju infrastruktury gazowej, by umożliwić zróżnicowanie dostaw gazu.
"Wniosek Polski o modyfikację planu pożyczkowego bazuje na konieczności uwzględnienia wysokiej inflacji z lat 2022 i 2023, a także wynika z niemożności wdrożenia pewnych środków w pierwotnie zakładanym terminie z uwagi na obiektywne okoliczności. Wniosek odzwierciedla także rewizję w dół maksymalnej alokacji grantów w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności do 22,5 mld euro z 23,9 mld euro. Rewizja jest częścią aktualizacji klucza alokacji grantów na KPO i odzwierciedla lepsze wyniki gospodarcze Polski w 2020 i 2021 r. niż pierwotnie zakładano" – wyjaśnia KE w komunikacie.
Nie tylko Polska szuka dodatkowych pieniędzy. Łącznie dziesięć krajów Unii Europejskiej zwróciło się do Komisji Europejskiej o dodatkowe tanie pożyczki w ramach rewizji swych KPO z uwzględnieniem celów RePowerEU na łączną kwotę 127 mld euro.