Mateusz Morawiecki

i

Autor: Artur Hojny Mateusz Morawiecki

Polska gospodarka na szczycie. Ogromny wzrost PKB w I kwartale 2018

2018-05-15 14:59

Polska nie zwalnia i nasza gospodarka pędzi do przodu. Świetne wyniki w branży budowlanej i wysoka konsumpcja pozwala nie patrzeć, póki co, na spadki w produkcji przemysłowej. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku PKB Polski wzrósł o 5,1 proc. rok do roku wobec wzrostu 4,9 proc. rok do roku w poprzednim kwartale.

- Dynamika PKB w 1kw18 (I kwartał 2018 roku – przyp. red.) utrzymała się na poziomie 5,1 proc. r/r (rok do roku – przyp. red.). W naszej ocenie dynamika konsumpcji prywatnej była podobna do głównego wskaźnika, podczas gdy inwestycje wzrosły w 12 proc. tempie. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas eksport netto - informuje na swoim Twitterze ING Economics Poland. - Głównym ryzykiem w naszej ocenie pozostaje osłabienie koniunktury w strefie euro i jego ewentualny wpływ na produkcje w sektorze przemysłowym – zaznaczają.

ZOBACZ TEŻ: Tak zdzierają z nas za benzynę. Zarabiamy więcej niż Rosjanie, a możemy kupić mniej paliwa

Sytuację skomentował też GUS: - W I kwartale można mówić o zdecydowanej poprawie sytuacji w budownictwie. Oceniamy pozytywny wpływ produkcji budowlanej montażowej na PKB w I kwartale, który może przekroczyć wpływ tej produkcji w całym 2017 r. Szacujemy, że sprzedaż produkcji w I kwartale była wyższa realnie o ponad 26 proc. wobec analogicznego kwartału ubiegłego roku – wyjaśniła portalowi Business Insider dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.

ZOBACZ TEŻ: Nowy Kodeks pracy. MRPiPS ujawnia, kiedy zmiany wejdą w życie

- Jeśli chodzi o przemysł, to pozytywny wpływ przemysłu na PKB będzie oscylował wokół poziomu wpływu notowanego w całym 2017 r. - zaznaczyła.

Eksperci mBanku zauważyli za to, że o ile Polska, podobnie jak Węgry, rozwija się, to za to rozwój gospodarczy w Niemczech, Czechach czy Rumunii wyhamował.

U naszych zachodnich sąsiadów, tak jak i u nas, siłą napędową była budowlanka i konsumpcja. Mimo to w ujęciu kwartalnym Niemcy rozwijały się w tempie 0,3 proc. wobec 0,6 proc. w poprzednim kwartale. Sam szef niemieckiego banku centralnego, Jens Weidmann, obawia się wojen handlowych, które mogłyby zwolnić wzrost PKB w średnim terminie.

- Polska gospodarka w pierwszych trzech miesiącach 2018 r. zaliczyła szczyt cyklicznej koniunktury – stwierdzili optymistycznie ekonomiści PKO BP.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze