Polska gospodarka po epidemii. Jak poradzi sobie przemysł?

2020-06-02 14:38

Dla wielu firm rok 2020 to potężne wyzwanie. Praktycznie wszystkie cele zawarte w strategiach biznesowych przedsiębiorstw wymagają zmiany. Potrzebne są szybkie decyzje i wytyczne, które pomogą przetrwać nadchodzący kryzys ekonomiczny. O tym, jak zmieni się branża produkcji, opowiadają eksperci z firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Eksperci nie mają wątpliwości nadchodzący kryzys ekonomiczny będzie potężny i odczuwalny w wielu sektorach gospodarki. Pojawiają się już pierwsze prognozy dotyczące PKB i poziomu bezrobocia, ale cały nic nie jest pewne. Komisja Europejska przewiduje spadek PKB w Polsce o 4.3 proc. w 2020 r., co mimo wszystko oznacza łagodniejsze przechodzenie przez kryzys w porównaniu z innymi krajami.

Czytaj również: Opłata za koronawirusa. UOKiK apeluje o uczciwość

Jednym z największych wyzwań przed jakimi stoją zarówno firmy jak i rząd jest utrzymanie miejsc pracy. Cała uwaga skupia się na ograniczeniu redukcji etatów. W wielu przypadkach oznacza to, że firmy wstrzymały procesy rekrutacyjne.

- Wiele strategicznych procesów rekrutacyjnych zostało zamrożonych na 1-2 miesiące – takie działania podjęli np. pracodawcy z branży automotive. Zmiany zachodzą także w obrębie łańcucha dostaw – coraz częściej firmy prowadzą negocjacje ze strategicznymi dostawcami lub poszukują nowych partnerów biznesowych, by zabezpieczyć swoje procesy w przyszłości – mówi Marcin Fleszar, Senior Executive Manager w Michael Page odpowiadający za obszar Manufacturing & Supply Chain.

Ostatnie miesiące pokazały również, że zmiana trybu pracy może wyjść firmie na dobre. Praca zdalna spodobała się wielu przedsiębiorcom, może się zatem okazać, że w po epidemii wielu zatrudnionych nie wróci do biur. Wdrożenie takiego trybu pracy wymagało nie tylko odpowiednich narzędzi, ale także umiejętnego delegowania zadań i motywowania pracowników przez managerów.

Zobacz również: Rekordowo niskie stopy procentowe. Od kiedy raty kredytów będą niższe? I jak długo?

- Brak kontaktu ze współpracownikami może wpływać niekorzystnie na zaangażowanie pracownika, dlatego tak ważna jest jego samodyscyplina i umiejętność dobrego planowania dnia. Choć obecnie mierzymy się ze zdalnym zarządzaniem personelem, za jakiś czas pracownicy zaczną wracać do biur, co również będzie wymagało zastosowania odpowiednich, zupełnie nowych procedur – mówi Radosław Szafrański, Senior Director w Michael Page Poland i dodaje – Od kandydatów do pracy będzie oczekiwać się jeszcze więcej kompetencji miękkich, kreatywności i gotowości wychodzenia ze strefy komfortu. Firmy już teraz potrzebują pracowników chętnych zgłębiać wiedzę i liderów, którzy szybciej przeprowadzą je przez cyfrową transformację.

 

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Apel osób niesłyszących i niedosłyszących do ministra Szumowskiego! "Ministrze usłysz nas"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze