Polska gospodarka 2023

i

Autor: Getty Images Polska gospodarka 2023 a rynek mieszkaniowy

PKB

Polska gospodarka zwolniła w 2023 roku? Potwierdzą się niekorzystne dane

2024-02-29 7:56

Jak powiedziała w rozmowie z PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska, Główny Urząd Statystyczny potwierdzi swoje dane ze wstępnego szacunku o PKB Polski w IV kwartale 2023 roku. To oznacza, że wzrost gospodarczy wyniósł tylko 1 proc. Warto jednak obserwować szczegółowe dane dotyczące struktury zmian w gospodarce.

Ekspertka: potwierdzą się dane GUS o wzroście gospodarczym pod koniec 2023 roku

W czwartek Główny Urząd Statystyczny poda wstępny szacunek produktu krajowego w IV kw. 2023 r. W połowie lutego GUS opublikował tzw. szybki szacunek wzrostu PKB w IV kw., według którego realne tempo wzrostu gospodarczego w tym okresie wyniosło 1 proc.

Nie spodziewamy się zmiany szacunków, sądzimy, że GUS potwierdzi dane z szybkiego szacunku. Owszem, zdarzają się rewizję, ale nie wiemy, w którą stronę taka rewizja mogłaby nastąpić” – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.

Wskazała, że najciekawsze będą dane o strukturze wzrostu PKB w IV kw., choć nawet te dane można było oszacować na podstawie ogłoszonego przez GUS szybkiego szacunku wzrostu PKB w całym 2023 r., który wyniósł 0,2 proc.

Pytanie, czy szacunki na tej podstawie się potwierdzą, czy jednak będzie widać jakieś zmiany. Według szacunków na podstawie danych rocznych, konsumpcja była w stagnacji, ze wzrostem w okolicy 0 proc., za to całkiem solidnie wypadły inwestycje, których wzrost można oszacować na 7,6 proc.” – powiedziała Urszula Kryńska.

Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

QUIZ PRL. Czy znasz te słowa?

Pytanie 1 z 15
Czym zajmowała się repasaczka?
Punkt repasacji pończoch. Widoczna kobieta naprawiająca pończochy -1970

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze