Systemy przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot używany jest m.in. przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Niemcy, Izrael oraz Koreę Południową. Teraz dołączy do nich Polska. Patriot będzie podstawą programu obrony powietrznej Wisła. Tylko na ten cel Ministerstwo Obrony Narodowej na lata 2018-2022 zaplanowało wydatki w wysokości 17,1 mld złotych. To ponad 10 razy więcej niż w latach 2010-2017.
ZOBACZ: Zbuduj własną armię. Wyprzedaż w Agencji Mienia Wojskowego [GALERIA]
- Poprzez ten zakup potwierdzamy nasza wspólnotę wartości. Polska i Stany Zjednoczone, Polska i kraje partnerskie NATO w ten sposób potwierdzają swoją wspólnotę wartości i wolę wspólnej obrony wszystkich państw członkowskich NATO. To jest solidarność, której oczekujemy od naszych partnerów – mówił premier RP, Mateusz Morawiecki.
Resort obrony narodowej już w zeszłym tygodniu podpisał umowę offsetową z firmami Raytheon i Lockheed Martin, które produkują elementy systemów patriot. Obydwa koncerny zapowiedziały, że w ciągu 10 lat przekażą technologię wartą łącznie 1 mld zł. Polskie firmy mają otrzymać zlecenia na prace przy budowie części pocisków PAC-3 MSE.
ZOBACZ: MON utopiło przetarg na 10 mld złotych. Polko: To pokłosie Macierewicza
- Porozumienie w sprawie Patriotów oznacza, że Polska będzie bezpieczniejsza, NATO silniejsze, a nasza współpraca wojskowa bliższa niż kiedykolwiek. – Cieszył się Paul W. Jones, ambasador USA w Polsce. Minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, na swoim Twitterze oznajmił, że pierwsze baterie systemu Patriot dotrą do Polski w 2022 roku. Ich cena wyniesie 4,75 mld dolarów.
- System Patriot jest systemem ultranowoczesnym. To prawda, że jest drogi, ale co drogie, to porządne i długo działa. Ten system ma stanowić podstawę obrony Polski na kolejne dziesięciolecia. Najważniejsze jest to, żebyśmy weszli do elity krajów, które posiadają taki system obrony. To zupełnie nowy rozdział w historii Polski - mówił podczas uroczystości podpisania umowy prezydent RP, Andrzej Duda.
Rozmowy w sprawie dostawy systemu Patriot trwały od wielu miesięcy. Departament Stanu USA zatwierdził umowę przewidującą sprzedaż Polsce systemu w ubiegłym roku. Wtedy mówiło się, że Patrioty będą kosztować 10,5 miliarda dolarów. Strona Polska od tamtego czasu walczyła o obniżenie ceny.