Szczepionka przeciw COVID-19

i

Autor: Pixabay Szczepionka przeciw COVID-19

Polska szczepionka na COVID-19! Ma być dostępna już w III kwartale tego roku! [SZCZEGÓŁY]

2021-04-07 18:22

Polskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne Mabion dołącza do międzynarodowych wysiłków na rzecz walki z pandemią koronawirusa COVID-19. Firma planuje rozpocząć produkcję substancji czynnej dla szczepionki. Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu współpracy z amerykańską spółką Novavax. Według zapewnień prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa masowa produkcja powinna rozpocząć się już w III kwartale bieżącego roku.

Na początku marca polska firma Mabion rozpoczęła prace nad opracowaniem szczepionki razem z amerykańską spółką Novavax. Umowa między stronami dotyczy transferu technologii, a także prób technologicznych produkcji samego preparatu. Według doniesień Money.pl już niedługo prace mają osiągnąć najważniejszy etap, czyli wytwarzanie substancji czynnej dla szczepionki przeciwko COVID-19. Na ten temat wypowiedział się również prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys, który zaznaczy, że produkcja preparatu na masową skalę powinna ruszyć już w III kwartale tego roku. 

Zobacz również: Nowy Ład: Rząd chce wprowadzić nowy próg podatkowy. Co to oznacza?

- O ile mi wiadomo, w firmie trwa w tej chwili transfer technologii produkcji tych szczepionek, który ma zakończyć się do czerwca - zdradził przedstawiciel PFR.

COVID-19: Szczepionka firmy Mabion dostępna już w III kwartale 2021 roku

Adam Pietruszkiewicz, członek zarządu firmy Mabion, przyznał w rozmowie z mediami, że główny park maszynowy potrzebny do produkcji szczepionki jest już gotowy. Jednak zaznaczył iż spółka ma zamiar nadal go poszerzać i sprowadzić jeszcze więcej urządzeń niezbędnych do rozpoczęcia produkcji. Pomimo dużego zapotrzebowania na podobne urządzenia na świecie, dzięki pomocy amerykańskiego partnera, Novavax i jego silnej pozycji udaje się dokonywać kolejnych zakupów sprzętu.  

Zobacz również: Posiedzenie RPP. Niższe raty za kredyty i rekordowa inflacja?

Jak na razie umowa pomiędzy firmami obowiązuje do końca bieżącego roku, jednak jeżeli okaże się owocna może zostać przedłużona. Jeżeliby do tego doszło Mabion miałaby szansę wejść na stałe do łańcucha produkcyjnego szczepionki Novavax. 

Dzięki nawiązaniu współpracy z Amerykanami Mabion może także liczyć na pomoc PFR. Jak na razie firma zawarła porozumienie na inwestycję do kwoty 40 mln zł. Te środki zostaną wykorzystane na zwiększenie mocy przerobowych polskiej spółki i dzięki temu nawiązanie stałej współpracy z Novavax. 

Super Raport 07.04 (Goście: Dariusz Joński - KO, Szymon Hołownia - Polska 2050) Sedno Sprawy: dr Artur Zaczyński
Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw COVID-19?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze