Adam Glapiński

i

Autor: BOSTYLFOTO/SUPER EXPRESS

Posiedzenie RPP. Niższe raty za kredyty i rekordowa inflacja?

2021-04-07 14:58

Kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej już za nami. Według doniesień PAP wysokość stóp procentowych tym razem nie ulegnie zmianie. Jednak ekonomiści spodziewają się pewnych zmian. Eksperci doszli do takich wniosków przez wyższą od przewidywanej inflację, a także przez słabnącego od dłuższego czasu złotego. Co w takim razie z wysokością rat kredytów?

Większość ekspertów nadal uważa, że stopy procentowe nie ulegną zmianie, aż do końca obecnej kadencji Rady polityki Pieniężnej (RPP), czyli aż do 2022 roku. W zeszłym roku RPP podjęło decyzję o cięciu wysokości stóp. Doszło do tego trzykrotnie w marcu, kwietniu, a także maju. Łącznie obniżyło to stopę referencyjną z 1,5 proc. do 0,1 proc. Motywacją do takiego kroku była walka ze negatywnymi gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa. W związku z tym od niemal roku na polskim rynku nie ma praktycznie żadnych atrakcyjnych ofert lokat, ani kont osobistych. Część ekonomistów zwraca jednak uwagę na wysoką w ostatnim czasie inflację, co według nich może spowodować pewne korekty w podejściu Rady Polityki Pieniężnej.  

Czytaj też: Nowy Ład: Rząd chce wprowadzić nowy próg podatkowy. Co to oznacza?

- Myślę, że w krótkim okresie nie zmieni to radykalnie polityki Rady Polityki Pieniężnej i stopy pozostaną bez zmian. Jednakże retoryka Rady może nie być już tak gołębia, jak miało to miejsce w ostatnich miesiącach. Szczególnie istotny jest tu czynnik kursu złotego i to znajdzie odzwierciedlenie w komunikacie po najbliższym posiedzeniu RPP - ocenił ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Rada Polityki Pieniężnej może dokonać korekty, wszystkiemu winna wysoka inflacja

Według danych podanych przez GUS inflacja osiągnęła w marcu wysokość 3,2 proc. Co jest znacznym wzrostem do 2,4 proc., które zanotowano jeszcze w lutym. Natomiast eksperci szacowali, że marcowa inflacja osiągnie jedynie poziom 2,9 proc. W tym momencie Polska ma najwyższy roczny wskaźnik wzrostu cen w całej Unii Europejskiej. 

- Jeśli wskaźnik CPI przekroczy górną granicę odchyleń od celu NBP, a następnie trwale oscylować będzie w okolicach 4,0 proc., RPP coraz trudniej będzie mówić o długotrwałej stabilizacji stóp procentowych w Polsce. W tym roku stopy pozostaną na rekordowo niskich poziomach, ale 2022 r. może okazać się jednak tym, w którym trzeba będzie rozpocząć zacieśnianie polityki monetarnej - stwierdziła z kolei ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Zobacz również: Gigantyczne pieniądze na ochronę prezesa PiS. Kaczyński kosztuje miliony złotych

Kolejnym ważnym czynnikiem, który może skłonić RPP do zmiany zdania na temat zamrożenia stóp procentowych może być ostatnie osłabienie złotego. W zeszłym tygodniu kurs Euro przekroczył wysokość 4,67 zł i jest on najwyższy od 12 lat. W ostatnich dniach złoty zyskał trochę na wartości i kurs ustabilizował się na poziomie 4,60 zł za 1 Euro. 

- W kontekście obecnych poziomów kursu PLN, i związanym z tym ryzykiem wyższej inflacji, możemy być świadkami pewnych modyfikacji komunikatu po posiedzeniu. W szczególności powinno to dotyczyć fragmentu odnoszącego się do braku odpowiedniego dostosowania kursu w reakcji na szok pandemiczny i poluzowanie polityki pieniężnej przez NBP. Nie można także wykluczyć zmian w części dotyczącej potencjalnych interwencji walutowych – napisali w komentarzu ekonomiści Pekao.

Super Raport 07.04 (Goście: Dariusz Joński - KO, Szymon Hołownia - Polska 2050) Sedno Sprawy: dr Artur Zaczyński
Sonda
Czy RPP powinna podnieść stopy procentowe?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze