Polska ukarana przez TSUE! Słona kara za opóźnienia we wdrażaniu prawa autorskiego

2025-07-10 12:01

Polska zapłaci słoną karę za opóźnienia we wdrażaniu unijnych przepisów o prawach autorskich! Trybunał Sprawiedliwości UE nie miał litości. Sprawdź, ile nas to kosztuje!

TSUE

i

Autor: Shutterstock TSUE

TSUE nakłada karę – Polska musi zapłacić miliony euro!

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska ma zapłacić 8,3 mln euro kary za opóźnienia we wdrożeniu unijnych przepisów dotyczących praw autorskich w niektórych transmisjach internetowych. To poważny cios dla budżetu państwa i sygnał, że lekceważenie unijnych regulacji wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Unijne prawo miało zostać wdrożone do czerwca 2021 r., jednak Polska przyjęła odpowiednie przepisy dopiero w 2024 r. TSUE uznał, że kraj nie wywiązał się z obowiązków, a argumenty dotyczące pandemii COVID-19 i konsultacji publicznych nie usprawiedliwiają zwłoki. To pokazuje, że nawet w trudnych czasach państwa członkowskie są zobowiązane do terminowego wdrażania unijnych dyrektyw.

Skarga Komisji Europejskiej 

Komisja Europejska, która wniosła skargę, podkreślała, że opóźnienie utrudniło twórcom i nadawcom korzystanie z nowych zasad dostępu do treści online w Unii Europejskiej. Trybunał przyznał jej rację i nałożył na Polskę karę finansową. To jasny sygnał, że ochrona praw autorskich w internecie jest priorytetem dla UE.

Konsekwencje dla Polski 

Kara finansowa nałożona przez TSUE to nie tylko obciążenie dla budżetu państwa, ale także wizerunkowa porażka dla Polski. Opóźnienia we wdrażaniu unijnych przepisów podważają wiarygodność kraju jako partnera w UE i mogą zniechęcać inwestorów. Ponadto, brak terminowego wdrożenia prawa autorskiego ograniczał możliwości rozwoju rynku cyfrowego w Polsce i utrudniał twórcom i nadawcom ochronę swoich praw w internecie.

Prawo autorskie w internecie 

Prawo autorskie w internecie ma na celu ochronę twórców i nadawców przed nielegalnym kopiowaniem i rozpowszechnianiem ich dzieł. Nowe przepisy unijne miały ułatwić im dochodzenie swoich praw w przypadku naruszeń w internecie i zapewnić im sprawiedliwe wynagrodzenie za ich pracę. Opóźnienie we wdrożeniu tych przepisów w Polsce oznaczało, że polscy twórcy i nadawcy byli w gorszej sytuacji niż ich koledzy w innych krajach UE.

Super Biznes SE Google News
QUIZ PRL. Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce
Pytanie 1 z 15
Jakie przedsiębiorstwa dominowały w gospodarce PRL?
QUIZ PRL: „Dekrety i plany – gospodarka PRL w pigułce”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki