PKB

i

Autor: Shutterstock PKB

Wzrost PKB

Polska znów zieloną wyspą Europy? Ujawniono nowe dane dotyczące gospodarki

2023-02-15 11:45

Obecne dane z gospodarki wciąż wskazują na realizację scenariusza "miękkiego lądowania" i braku recesji - tak Ministerstwo Finansów komentuje szacunek wzrostu PKB Polski w IV kwartale 2022 r. w wysokości 2 proc. Szacunek flash opublikował we wtorek GUS.

MF o szacunkach wzrostu PKB

Jak wynika z szacunku GUS, PKB Polski w IV kwartale 2022 r. wzrósł o 2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 3,6 proc. rdr w III kwartale ubiegłego roku. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w IV kwartale o 2,4 proc. Obecne dane z polskiej gospodarki wciąż wskazują na realizację scenariusza "miękkiego lądowania" - ocenił zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Makroekonomicznej MF Jakub Sawulski w przesłanym PAP komentarzu. "Scenariusz ten oznacza brak recesji, a jedynie spowolnienie dynamiki wzrostu w 2023 r. oraz odbicie gospodarcze w 2024 r." - zaznaczył.

W opinii Sawulskiego dane za IV kwartał wskazują na pogorszenie dynamiki aktywności gospodarczej, spowolnienie gospodarcze występuje obecnie w niemal wszystkich gospodarkach rozwiniętych. Jest to efekt gwałtownego szoku popytowo-podażowego, który w znacznym stopniu wiąże się z wybuchem wojny w Ukrainie, a jego skutkiem był silny wzrost cen surowców naturalnych, zwłaszcza energetycznych, który doprowadził do silnego wzrostu inflacji, spadku siły nabywczej gospodarstw domowych oraz zaostrzenia polityki pieniężnej - stwierdził.

  Jak przypomniał Sawulski, z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2023-2024 polska gospodarka urośnie łącznie o 2,9 proc., wobec 2,4 proc. wzrostu w całej Unii Europejskiej. Polska wciąż będzie więc zbliżała się poziomem rozwoju do średniej w państwach Wspólnoty - zaznaczył.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że dane za cały 2022 r. pokazują, iż polska gospodarka po raz kolejny dobrze poradziła sobie w trudnych czasach. "W bardzo wymagających latach 2020-2022, obejmujących kryzys covidowy oraz kryzys energetyczny wywołany rosyjską agresją na Ukrainę, polska gospodarka odnotowała jeden z najlepszych wyników w UE. Skumulowany wzrost PKB w tym okresie wyniósł blisko 10 proc. i był to trzeci najwyższy rezultat w gronie 27 państw UE" - napisał wicedyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej MF.

Resort przypomniał, że według wstępnego szacunku GUS w całym 2022 r. PKB realnie - po skorygowaniu o inflację - zwiększył się o 4,9 proc. i wzrost ten był wyższy niż oficjalne prognozy ministerstwa z ustawy budżetowej na 2023 r. oraz prognozy ekonomistów i instytucji międzynarodowych.

Sonda
Czy na zakupach odczuwasz, że ceny poszły do góry?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze