Adam Glapiński

i

Autor: Artur Hojny/SUPER EXPRESS Adam Glapiński

Stopy procentowe

Prezes NBP: w grudniu 2023 r. inflacja może wynieść 6 proc.

2023-02-09 12:41

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała po posiedzeniu w dniach 7-8 lutego 2023 r. wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Ankietowani przed posiedzeniem analitycy spodziewali się braku zmian stóp procentowych. - Sygnały z zagranicy oraz lepsze dane o PKB płynące z kraju wskazują, że Polska będzie stopniowo wychodzić ze spowolnienia, że nie będzie recesji. Zejdziemy z tempem wzrostu nisko, ale bez znaczącego wzrostu bezrobocia – powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła decyzję

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, pozostała na poziomie 6,75 proc., stopa lombardowa utrzymana została na poziomie 7,25 proc., a stopa depozytowa nadal wynosi 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli to nadal 6,8 proc. a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

To piąty miesiąc z rzędu bez decyzji o zmianie stóp procentowych. Ostatnia zmiana – podwyżka – miała miejsce we wrześniu 2022 r. Wprawdzie RPP nie ogłosiła, że cykl podwyżek stóp został zakończony, jednak zdaniem ekonomistów więcej podwyżek stóp procentowych już nie będzie. – W tym cyklu już podwyżek nie będzie, następnym ruchem będzie obniżka stóp – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

Najnowszy konsensus wskazuje, że RPP może zacząć obniżać stopy od pierwszego kwartału przyszłego roku, łącznie o 150 pb. w całym 2024 r. To oznaczałoby, że pod koniec przyszłego roku stopa procentowa zatrzymałaby się na poziomie 5,25 proc.

Glapiński przypomniał, że ostatnie dane dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej, pokazują obniżenie dynamiki. „Tempo wzrostu się obniża, co jest zgodne z prognozami wskazującymi na obniżenie koniunktury” – powiedział Adam Glapiński. Dodał, że jest to negatywne z punktu widzenia PKB, ale jest pozytywne z punktu widzenia inflacji.

„Pewne sygnały z zagranicy i lepsze dane o PKB płynące z kraju wskazują, że Polska będzie stopniowo wychodzić ze spowolnienia, że nie będzie recesji. Zejdziemy z tempem wzrostu nisko, ale bez znaczącego wzrostu bezrobocia, a później wrócimy do właściwego sobie tempa wzrostu” – stwierdził prezes NBP.

Dodał, że perspektywy dla polskiej gospodarki są lepsze - i to znacząco - od perspektyw wielu gospodarek europejskich.

 

Sonda
Co wolisz - mieszkanie w bloku czy dom?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze