Polski Ład. Księgowi podwyższają stawki za usługi, kosmiczne kwoty!

2022-01-24 13:31
Biuro
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład przyniósł wielkie zamieszanie w interpretacji zmian podatkowych. Zwykłym podatnikom trudno jest się połapać w gąszczu przepisów. W tej sytuacji wzrosło zainteresowanie usługami księgowych. Ceny w biurach rachunkowych mocno poszły w górę, a środowisko księgowych apeluje do premiera o przesunięcie zmian w podatkach na rok 2023.

Według danych Krajowej Izby Biur Rachunkowych (KIBR), usługi księgowe podrożały już nawet o 30 proc., a klientów przybywa. Jak podaje portal pulsbiznesu.pl, wynika to z wprowadzenia nowych przepisów podatkowych przez Polski Ład. Branża ma do nich wiele zastrzeżeń, dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego o przesunięcie stosowania zmian podatkowych na 2023 r. Apel argumentuje względami bezpieczeństwa obrotu gospodarczego oraz dobrem podatników, księgowych i kadrowych. Również w ocenie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) wiele przemawia za odsunięciem w czasie obowiązywania nowych rozwiązań, co najmniej do początku 2023 r. albo nawet 2024 r.

Kwarantanna skrócona! Sprawdź nowe przepisy w sprawie COVID-19

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Mamy rozpad polityki gospodarczej rządu

Tempo wprowadzanych zmian i brak rzetelnych informacji nie sprzyja spokojnemu podejmowaniu decyzji przez podatników, np. co do wyboru form opodatkowania czy korzystania z ulg, w tym z tzw. ulgi dla klasy średniej. Jednym z zagrożeń Polskiego Ładu jest zwiększenie obciążeń podatkowych przedsiębiorców. Może to ich zmusić do podnoszenia cen, zamknięcia działalności czy przejścia do szarej strefy.

Przedstawiciele środowiska księgowych podkreślają że po wprowadzeniu wielkich zmian, jakie wniósł Polski Ład, praca ich jeszcze bardziej stała się stresująca - odpowiadają bowiem za prawidłowe naliczenie podatków. Pocieszające jest jedynie to, że resort finansów zapewnia, że księgowi nie muszą obawiać się kar związanych z błędami we wprowadzaniu w życie przepisów Polskiego Ładu.

Sonda
Popierasz program Polski Ład?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze