pieniądze/banknoty

i

Autor: Materiały prasowe

Polski Ład

Polski Ład. Kto zyskał a kto stracił na rządowym programie?

2022-10-21 11:30

Polski Ład ostatecznie pozytywnie wpłynął na wysokość wynagrodzenia wielu Polaków - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Takie przynajmniej płyną wnioski z wyliczeń firmy doradczej Vialto Partners. Zmiany najbardziej odczuwają przeciętnie zarabiające rodziny. Dla nich Polski Ład spowodował zwiększenie zawartości portfela z 76 do 82 proc.

Kto zyskał a kto stracił?

Jak pisze dziennik, o pozytywnym efekcie Polskiego Ładu zadecydowały trzy rzeczy. Po pierwsze, niemal dziesięciokrotne zwiększenie kwoty wolnej od podatku – do 30 tys. zł rocznie. Po drugie, znaczne obniżenie pierwszej stawki PIT, z 17 do 12 proc. Po trzecie, wprowadzenie wyższego progu podatkowego, obecnie wynosi 120 tys. zł, wcześniej 85 528 zł. Niekorzystną dla podatników nowością jest natomiast likwidacja możliwości odliczenia od PIT składki zdrowotnej.

- Zmiany najbardziej odczuwają przeciętnie zarabiające rodziny. Dla nich Polski Ład spowodował zwiększenie zawartości portfela z 76 do 82 proc. pełnej pensji (w stosunku do 2021 r.) - informuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w Vialto Partners.

Eksperci Vialto Partners podkreślają też, że w 2022 r. po raz pierwszy wynagrodzenie netto Polaków (liczone jako procent pełnej pensji) we wszystkich analizowanych wariantach znajduje się nieco powyżej średniej europejskiej. U przeciętnie zarabiającego singla średnia europejska w 2022 r. wynosi 73 proc., zaś w Polsce 74 proc. Znacznie powyżej średniej europejskiej (63 proc.) jest wynagrodzenie netto zamożnej rodziny (71 proc.). W rodzinie o przeciętnych zarobkach w Polsce zostaje 82 proc. pełnej pensji, w Europie jest to 79 proc. Nawet zamożny singiel (który przecież na Polskim Ładzie stracił) ma o 1 proc. więcej od średniej.

W bogatszych rodzinach, gdzie jeden z małżonków zarabia pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia (6687,81 zł brutto we wrześniu), a jeden nie pracuje, wzrost pensji netto wyniósł z 70 do 71 proc. Na przeciwległym biegunie znajdują się zamożni single. Ich wynagrodzenie netto zmniejszyło się z 66 do 62 proc. w porównaniu z 2021 r." - pisze "Rz". Przeciętnie zarabiający single także odczuli pozytywny efekt Polskiego Ładu, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu - z z 72 do 74 proc.

Polski Ład obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. W połowie roku weszła jego duża nowelizacja.  

Pieniądze to nie wszystko. Waldemar Buda
Sonda
Czy Polski Ład póki co się sprawdza?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze