Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia

i

Autor: Martyna Rudnicka Na żądanie najemcy właściciel ma obowiązek przedstawić potwierdzenie zgłoszenia

Polski Ład zmienił zasady podatku od wynajmu mieszkania. O tym musisz wiedzieć!

2022-03-20 11:52

Do końca 2021 roku wynajmujący mógł wybrać spośród dwóch stawek podatku od wynajmu mieszkania. Były to podatek ryczałtowy – 8,5 proc. i 12,5 proc. oraz podatek na zasadach ogólnych rozliczany na podstawie łącznej kwoty dochodów w ciągu roku według stawki 17 proc. lub 32 proc. Po wejściu w życie Polskiego Ładu jedynym możliwym sposobem rozliczania podatku od wynajmu mieszkania jest ryczałt przychodów ewidencjonowanych. O czym trzeba jeszcze wiedzieć?

Jeśli kontynuujesz wynajem, a twoim sposobem rozliczania był ten na zasadach ogólnych, możesz zachować tę formę do końca 2022 roku. Z początkiem 2023 roku jednak obowiązkiem będzie rozliczanie się z wynajmu mieszkania wyłącznie w formie ryczałtu - przypomina money.pl 

Czytaj także: Takiego boomu na wynajem już dawno nie było! Żniwa dla wynajmujących

W 2022 roku właściciele mieszkań mają ostatnią szansę rozliczać się na zasadach ogólnych. Obowiązują wówczas dwa progi dochodowe. 17 proc. podatku, jeśli w ciągu roku zarobisz łącznie do 120 tys. zł lub 32 proc., jeśli więcej, ale tyczy się to tylko nadwyżki tej kwoty. Warto również pamiętać, że Polski Ład wprowadził wyższą kwotę wolną od podatku – aż 30 tys. zł oraz wyższy próg podatkowy – aż 120 tys. zł. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku podatek rozliczasz na podstawie dochodu. Od przychodu możesz odjąć koszty utrzymania nieruchomości - wylicza portal.

Ryczałt jest wygodniejszą i prostszą metodą rozliczenia najmu. Wybierając go, nie możesz jednak odliczać kosztów oraz skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Możesz wybrać sposób rozliczenia co miesiąc lub co kwartał. Jakie są stawki ryczałtu w 2022 roku? 8,5 proc., jeśli twoje przychody z najmu nie przekroczą kwoty 100 tys. zł rocznie i 12,5 proc,, jeżeli przekroczą 100 tys. zł rocznie. Podatek 12,5 proc,płacisz jednak od nadwyżki środków. Pamiętaj także, że nie wszystko, co otrzymujesz od najemcy, jest przychodem. Masz możliwość, by w umowie najmu rozróżnić kwotę za czynsz od np. kwoty opłat eksploatacyjnych. Pomoże ci to uniknąć zwiększenia kwoty przychodu, od której naliczany jest podatek.- radzi portal.

Powierzchnia minimalna działki - radzi agent nieruchomości

Według portalu podatnicy, którzy w 2021 roku uzyskiwali przychody z najmu opodatkowane w formie ryczałtu, są zobowiązani rozliczyć się na deklaracji PiT-28. Na rozliczenie deklaracji był czas do 28 lutego. Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych, powinny złożyć deklarację PIT-36. W tym przypadku ostateczny termin przypada dopiero 2 maja. Musisz złożyć PIT, nawet jeśli twoje dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku. Będzie to wówczas PIT zerowy. Należności przelewasz na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Czytaj także: Frankowiczów czeka armagedon! Czy to już czas na przewalutowanie?

Sonda
Czy inwestujesz w mieszkania?
Najnowsze