Wakacje kredytowe

i

Autor: Towfiqu barbhuiya Wakacje kredytowe w Polsce

Wakacje kredytowe 2022

Polskie banki mają problem! Powodem wakacje kredytowe

2022-08-05 20:49

Długo oraz krótkoterminowe ratingi Banku Millenium zostały obniżone przez agencję Fitch Ratings a mBank został umieszczony przez Fitch na liście obserwacyjnej. Taką informację przekazały banki w komunikacie giełdowym. Jednym z powodów takich działań są wakacje kredytowe.

Ratingi Millenium zostały obniżone

Jak podał Millennium długoterminowy rating został obniżony do poziomu "BB" z "BBB-" z perspektywą stabilną. Krótkoterminowy rating "B" z "F3", Viability Rating "bb" z "bbb-", narodowy rating długoterminowy "BBB+(pol)" z "A(pol)", a rating narodowy krótkoterminowy został utrzymany na poziomie "F1(pol)".

"Ratingi Millennium odzwierciedlają presję na kapitały wynikającą w przeważającej mierze z ponadprzeciętnego zaangażowania banku w produkty, które stały się przedmiotem rządowej lub sądowej interwencji, mających negatywny wpływ na raportowaną zyskowność - podał bank.

Jednocześnie, są one wspierane przez solidną pozycję rynkową, zadowalającą podstawową rentowność i jakość aktywów, jak również silny profil pod względem finansowania i płynności".

Jednym z powodów: wprowadzenie wakacji kredytowych

Sama agencja Fitch przyznaje, że jednym z powodów zmian jest wpływ wakacji kredytowych na wskaźniki banku.

Z kolei mBank podał w piątek, że agencja ratingowa Fitch Ratings umieściła ratingi mBanku, takie jak viability rating (indywidualny) "bbb-", rating długoterminowy "BBB-", na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

"Przyczyną powyższej decyzji jest obniżenie przez Fitch oceny środowiska operacyjnego dla Polski do poziomu "bbb" z "bbb+", głównie w wyniku wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie" - podał mBank.

Ratingi mBanku na liście obserwacyjnej

W opinii agencji Fitch, dotychczas rentowne modele biznesowe banków znajdują pod presją w związku poziomem ingerencji państwa oraz nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym.

Według Fitch, ratingi mBanku będą znajdowały się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym do czasu, gdy agencja przeprowadzi pełną ocenę wpływu zrewidowanej oceny środowiska operacyjnego i bezpośredniego wpływu wakacji kredytowych na kluczowe wskaźniki finansowe Banku.

Polskie banki mają problemy

Długoterminowa ocena IDR Pekao na poziomie "BBB+" oraz mBanku "BBB-" została umieszczona na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Rating VR Banku Handlowego został utrzymany na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Fitch podał, że długoterminowe oceny IDR Santandera, Banku Handlowego, BNP BP i ING nie zmieniają się, ponieważ agencja nie spodziewa się osłabienia zaangażowania banków macierzystych wobec ich spółek zależnych w wyniku ostatnich wydarzeń - informuje Business Insider.

Sonda
Czy złożyłeś już wniosek o wakacje kredytowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze