Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie 2023

i

Autor: Klaudia Bobela

Boże Narodzenie

Polskie jarmarki lepsze od niemieckich! "Uczeń przerósł mistrza"

2023-12-05 21:05

Polskie jarmarki bożonarodzeniowe w ostatnich latach mocno awansowały w międzynarodowych rankingach. Te w Krakowie i Wrocławiu zazwyczaj plasują się wyżej niż jarmarki w Niemczech. Malownicza sceneria, dobrą jakość i różnorodność oferowanych towarów to atuty polskich jarmarków – pisze portal stacji MDR.

Polskie jarmarki  bożonarodzeniowe robią furorę na świecie

Niezależnie od tego, czy są opracowywane przez amerykański kanał telewizyjny CNN, Tripadvisor, brytyjski Christmas Tree World czy dziennik "The Times": jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i Wrocławiu znajdują się wysoko w większości rankingów i z reguły plasują się wyżej jarmarki w Niemczech.

"Te dwa miasta na południu Polski, oddalone od siebie o około 300 kilometrów i już bardzo atrakcyjne dla miłośników city breaków, stają się obecnie obowiązkowymi punktami na mapie zimowych podróży" – pisze niemiecki serwis.

"Jarmarki bożonarodzeniowe to stosunkowo nowe zjawisko w kraju na wschód od Odry i Nysy", pisze MDR. "Przez długi czas Polacy znali tę tradycję głównie z wyjazdów do Niemiec czy Czech, a gdy około 20-30 lat temu odbywały się w Polsce pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe, niemieckie wzorce były inspiracją". Ale w międzyczasie "uczeń najwyraźniej przerósł mistrza".

Atuty polskich jarmarków

 "Malownicza sceneria to tylko jeden z powodów, dla których jarmarki plasują się wysoko w międzynarodowych rankingach. Warto również podkreślić dobrą jakość i różnorodność oferowanych towarów", podkreśla portal. "Odwiedzający mogą cieszyć się nie tylko produktami kulinarnymi z Polski, ponieważ wystawcy pochodzą również ze Słowacji, Litwy i Węgier. Ich produkty mają pewien egzotyczny posmak, szczególnie dla odwiedzających z Europy Zachodniej". "Kolejnym argumentem są przystępne ceny w porównaniu z resztą UE - nie tylko za oferowane towary, ale także za zakwaterowanie w mieście", pisze MDR. "Kolejnym czynnikiem jest poczucie bezpieczeństwa. W końcu Polska jest krajem, który nie został jeszcze dotknięty atakami terrorystycznymi", czytamy.

"I wreszcie, co nie mniej ważne, duży wpływ na atmosferę ma fakt, że – w przeciwieństwie do wielu innych regionów Europy – wciąż często można przeżyć jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i Wrocławiu przy prawdziwej zimowej pogodzie", pisze portal stacji MDR.

QUIZ PRL. Mikołajki w PRL-u. Sprawdź, jak dobrze pamiętasz 6 grudnia i szkolne zwyczaje mikołajkowe

Pytanie 1 z 10
Najwiekszym wstydem było dostać przy wszystkich na Mikołajki:
Quiz o Mikołajkach w PRL
Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber
Najnowsze