PPK

i

Autor: Shutterstock (2) PPK

PPK

Ponad 410 mln zł od rządu już na kontach Polaków! Sprawdź, czy dotarł Twój przelew

2023-04-17 7:36

Dopłaty roczne za 2022 rok zostały przekazane na rachunki ponad 1,7 mln uczestników Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wyniosły one łącznie 410,3 mln zł – poinformował PAP Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to program, w którym do prywatnych oszczędności pracownika dokłada się jego pracodawca i państwo. Od państwa uczestnik PPK może otrzymać wpłatę powitalną (250 zł "na start") oraz dopłaty roczne (w wysokości 240 zł za dany rok kalendarzowy).

Pieniądze na PPK

Robert Zapotoczny przypomniał w rozmowie z PAP, że każdy uczestnik PPK, który otrzymał dopłatę roczną za 2022 rok, musiał spełniać ważny warunek. - Wpłaty na jego rachunek, bądź rachunki PPK w 2022 roku musiały wynieść co najmniej 632,10 zł. Jednakże osoby, które skorzystały z obniżenia finansowanej przez siebie wpłaty podstawowej, musiały uzbierać w 2022 roku wpłaty wynoszące minimum 158,03 zł - poinformował.

Prezes Zapotoczny dodał, że uczestnik PPK może mieć kilka rachunków PPK. Jednak bez względu na to, ile ich ma, nabywa prawo tylko do jednej dopłaty rocznej za dany rok kalendarzowy. - Dopłaty roczne za 2022 rok zostały przekazane na rachunki ponad 1,7 mln uczestników PPK. Wyniosły one łącznie 410,3 mln zł – powiedział.

Wpłata powitalna na PPK

Co bardzo ważne, osobom, które stały się uczestnikami PPK w ramach tzw. ponownego autozapisu w 2023 roku, dopłata roczna za ubiegły rok nie przysługuje. Nowi uczestnicy mogą za to liczyć na wpłatę powitalną. Taka wpłata powitalna przysługuje osobie, która przez co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe jest uczestnikiem PPK, jeżeli dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez tego uczestnika za co najmniej 3 miesiące. Wpłata powitalna wynosi 250 zł. Trafia ona na rachunek PPK uczestnika w terminie 45 dni po zakończeniu kwartału, w którym spełnił warunki do jej otrzymania.

Robert Zapotoczny zaznaczył także, że jeżeli w 2023 roku uczestnik PPK zgromadzi na swoim rachunku/rachunkach PPK wymaganą kwotę wpłat, w kwietniu 2024 roku otrzyma dopłatę roczną za 2023 rok. Aby sprawdzić, czy otrzymaliśmy dopłatę roczną, wystarczy zalogować się na swój rachunek PPK w instytucji finansowej.

Sonda
Równa emerytura dla wszystkich Polaków. Myślisz, że to:
Pieniądze to nie wszystko Rafał Dutkiewicz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze