Szkoła

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Tylu Polaków skorzysta z 300 plus na wyprawkę szkolną. Ujawniono konkretne dane

2021-09-07 8:00

Według badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank Polacy chętnie korzystają z programów rządowych mających na celu wsparcie rodzin, w tym z "Dobrego startu". Z raportu „Polaków portfel własny: szkoła 2.0 egzamin z powrotu” możemy dowiedzieć się, że ponad połowa badanych skorzysta z 300 plus na wyprawkę szkolną. Z kolei mniej niż 50 proc. wskazało, że pobiera pieniądze z programu 500 plus. Jedynie co ósmy badany odpowiedział, że oszczędzał własne środki na przygotowanie dziecka do szkoły.

Polacy chętnie korzystają z programów socjalnych

62 proc. ankietowanych odpowiedziało, że planując wyprawkę dla dziecka na br. skorzysta z pieniędzy z „Dobrego Startu”, oferującego jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł dla wszystkich uczniów do 20. roku życia. Taka forma pomocy najczęściej zachęca kobiety (72,5 proc. wskazań) oraz mieszkańców wsi (71,1 proc.). Z kolei 45 proc. badanych deklaruje skorzystanie z programu „Rodzina 500 plus”. Autorzy badania zwrócili uwagę, że oszczędzanie na wyprawkę szkolną zapowiedział co 8 badany (12,5 proc.).

ZOBACZ: Wyprawka szkolna. Ile kosztuje? Czy 300 plus wystarczy?

Tomasz Walczak: Polityka społeczna PiS. Program 500 Plus przyczyną bezrobocia i alkoholizmu?

Ankietowani byli też pytani o to, jaki szkolny wydatek był dla nich najbardziej dotkliwy w ubiegłym roku. 56 proc. wskazało "konieczność nabycia odpowiedniego sprzętu do nauki zdalnej".

Polacy musieli sporo wydać na wyprawkę szkolną

Co czwarty rodzic wskazywał również na wydatki związane z plecakiem i jego wyposażeniem, a co piąty z podręcznikami i zeszytami ćwiczeń (odpowiednio 22,9 i 21,1 proc.). Z kolei 21 proc. ankietowanych wymieniło korepetycje - według autorów badania - może to być związane zarówno z trudnościami z przyswajaniem wiedzy wynikającymi z prowadzenia nauki zdalnej u części uczniów, jak i z "indywidualną chęcią rodziców do poszerzania horyzontów przez ich dzieci". W tego typu dodatkowe lekcje najczęściej inwestują osoby, z wyższym wykształceniem (29,9 proc.).

Sonda
Pobierasz pieniądze ze świadczeń 500 plus i "Dobry start"?

Jak wskazano, badanie nie wykazało związku między wysokością zarobków a opłacaniem zajęć dodatkowych dla dzieci. Może to wskazywać na fakt, że w przypadku zaistnienia takiej potrzeby, Polacy decydują się na opłacanie korepetycji dla swoich pociech bez względu na osiągane wynagrodzenie - ocenili autorzy badania. (PAP)

Najnowsze