Poręczyciele nie chcą spłacać cudzych długów

2018-08-06 17:30 KaJa
Dłużnik
Autor: Shutterstock Dłużnik

Niekiedy, aby otrzymać kredyt potrzebujemy poręczyciela To osoba, która w razie sytuacji, gdy przestaniemy spłacać zadłużenie będzie musiała zrobić do za nas. Poręczyciel staje się współodpowiedzialny za zaciągnięty kredyt. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, coraz więcej osób unika przejmowania na siebie odpowiedzialności za długi osób, którym poręczały.

Na dzień dzisiejszy na liście dłużników znajduje się 36 tys. poręczycieli kredytowych. Są oni winni około 0,5 mld złotych. Średnio na jedną osobę przypada ponad 13 tys. złotych długu. Jak podaje BIG InfoMonitor są to osoby, "które po tym, jak zdecydowały się stać się poręczycielami, z czasem miały włączyć się do spłaty kredytu, ale tego nie zrobiły i w rezultacie trafiły do rejestru dłużników:.

Rekordzistami pod tym względem jest małżeństwo z Gliwic. Są oni winni już 2,7 mld złotych. Kolejne miejsca w tym niezaszczytnym rankingu zajmuje mężczyzna z Gdańska (1,3 mld złotych zadłużenia), kobieta z Gdyni (1,1 mld złotych).

Należy pamiętać, że stając się poręczycielem kredytu innej osoby, stajemy się za ten kredyt współodpowiedzialni. Nawet w przypadku gdy regularnie będziemy spłacać własne zadłużenie, to podczas sytuacji, gdy osoba, za która poręczyliśmy nie wywiązuje się z umowy kredytowej odpowiedzialność spada także na nas. Cierpi na tym również nasza historia kredytowa i nasz wizerunek wiarygodnego płatnika.

Źródło: businessinsider.com.pl

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze