Posłom Kukiz'15 chodzi o wykreślenie opłaty paliwowej z ustawy z dnia 27 października 1994 r. o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Jest ona doliczana do benzyny, oleju napędowego, biokomponentów, gazu ziemnego i innych wyrobów używanych do napędu silników spalinowych. Wynosi, w zależności od rodzaju, ok. 3–7 proc. całkowitej ceny paliwa. W przypadku benzyny Pb95 jest to np. obecnie 3 proc., czyli ok. 15 gr.
Czytaj też: Co zawiera cena paliwa? Sprawdź, ile opłaty paliwowej jest w litrze benzyny
Uwaga! @Kukiz15 proponuje obniżkę cen paliw, przez likwidację opłaty paliwowej!
— Stanisław Tyszka (@styszka) 21 maja 2018
PiS, jak było w opozycji, chciało obniżać podatki od paliw. A teraz chcą tylko podwyższać. Więc my mówimy "sprawdzam". :-)
Projekt #PoniedziałekWolności tu https://t.co/Yn0dj1tNQX
Proszę o RT! pic.twitter.com/i5rCbAYST5
Zobacz również: Podwyżka ceny paliwa. Co można by kupić za opłatę drogową?
Według klubu Kukiz'15 zniesienie opłaty paliwowej wywrze wpływ na zmniejszenie szarej strefy i zwiększenie popytu na paliwa silnikowe. – Prawo i Sprawiedliwość, będąc w opozycji obiecywało, że będzie dążyć do zmniejszenia obciążeń cen paliwa podatkami i opłatami. Kukiz'15 mówi sprawdzam i wychodzi z konkretnym projektem ustawy w tym zakresie. Jednocześnie wzywamy rząd do wycofania projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, który zakłada wprowadzenie tzw. opłaty emisyjnej i kolejne podwyżki cen paliw – podkreślił Stanisław Tyszka.
Sprawdź także: Opłata emisyjna w paliwie jak podatek bankowy? Kto za zapłaci
W ramach akcji „Poniedziałek Wolności" Kukiz'15 co tydzień przedstawia projekty ustaw, które mają „poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację". Jak czytamy na stronie wicemarszałka Tyszki, Kukiz'15 zgłosił już m.in. projekty dotyczące likwidacji podatku Belki, obniżenia VAT-u oraz likwidacji subwencji partyjnych.
Źródło: stanislawtyszka.pl