oszczędzanie

i

Autor: materiały prasowe

Postanowienia noworoczne. Jak skutecznie oszczędzać?

2018-01-05 13:00

Początek nowego roku to czas sprzyjający podejmowaniu różnego rodzaju postanowień. Jak pokazuje praktyka, tym, w którym zdecydowanie trudno wytrwać jest oszczędzanie. Podpowiadamy co zrobić, aby skutecznie zatrzymać przy sobie pieniądze.

Przez cały rok nasze finanse mają się całkiem dobrze. Aż do grudnia. W tym miesiącu domowy budżet może zostać nadszarpnięty przez świąteczne i sylwestrowe zakupowe szaleństwo. Aby wraz z zawartością portfela nie zniknął szybko noworoczny zapał do oszczędzania, warto zastosować kilka pomocnych rozwiązań.

Sprawdź także: Czy stać nas na duże zakupy? Polacy nie oszczędzają

Cel uświęca środki
Na początku należy ściśle określić sobie cel, na który oszczędzamy. Nieważne, czy będzie to kupno samochodu, czy rodzinne wakacje. W tym wypadku kluczowe jest poczucie, że oszczędzamy na coś konkretnego. Kolejnym krokiem jest przygotowanie planu, który ułatwi zrealizowanie założonych celów. Warto także ustalić, że na początku miesiąca, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, odłożymy pieniądze do przysłowiowej skarpety lub przelejemy je na konto oszczędnościowe. Co ważne, odkładana kwota musi być taka, aby pozostała część wynagrodzenia wystarczała na życie i pokrycie rachunków. Z pewnością pomocne będzie zapisanie przyjętych zasad, umieszczenie ich w widocznym miejscu i konsekwentne przestrzeganie.

Czytaj też: Sprawdź, czy masz szansę na bogactwo [QUIZ]

Budżetplan
Oprócz wyznaczonego celu i ustalenia planu działania, warto zastanowić się, czy w pełni wykorzystujemy usługi, za które płacimy. Dobrym rozwiązaniem może się okazać systematyczne zapisywanie wydatków, dzięki czemu dowiemy się na co tak naprawdę przeznaczamy pieniądze. Warto więc wyrobić w sobie nawyk zbierania paragonów i wpisywania wydatków do arkusza kalkulacyjnego. Każda kwota powinna mieć przypisaną określoną kategorię, np. edukacja, transport, rachunki. Pozwoli to na dokładną analizę i zorientowanie się w rzeczywistej wysokości wydatków.

Zobacz również: Tak będziemy oszczędzać na emeryturę. Nowe szczegóły dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych

Nieoceniona pomoc
Przy planowaniu i zarządzaniu domowym budżetem, warto także skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Jego znajomość różnego rodzaju produktów i ofert bankowych z pewnością pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów. Pomoże on także rozplanować wydatki w taki sposób, aby na koniec miesiąca na koncie pozostała kwota, którą możemy przeznaczyć na drobne przyjemności. Spotkanie z doradcą to także dawka przydatnej wiedzy na temat kredytów, a to już konkretna korzyć dla każdego zainteresowanego. Dodatkowo przypomni on o zbliżającym się terminie spłaty zadłużenia i w razie niespodziewanych problemów zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie.

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko oszczędzania [PORADNIK]


Autorem tekstu jest Marta Sewerynek-Otwinowska, dyrektor Działu Analiz Futuro Finance

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze