Mama, ciąża, dziecko

i

Autor: Pixabay

Zwolnienie lekarskie

Pracownica na zwolnieniu wpada do pracy “na kawę”. Jej szef: To bezczelne!

2023-03-16 10:49

"To już uważam za bezczelne" - napisał czytelnik portalu edziecko.pl, który prowadzi niewielką firmę. Odniósł się do sprawy swojej pracownicy, która po tym jak zaszła w ciąże poszła na zwolnienie i jak twierdzi, kobieta notorycznie przychodziła do pracy, żeby... pić kawę z koleżankami. "Sama przyznała, że w domu się nudzi. No ręce mi opadły" - dodał.

"Ta sytuacja mocno mnie zirytowała" - pisze czytelnik portalu edziecko.pl, który prowadzi niewielką firmę. Odniósł się do sytuacji, gdy jedna z jego pracownic wzięła zwolnienie w ciąży bez zapowiedzi. Kobieta miała natomiast z nudów odwiedzać koleżanki w pracy na kawę. "Dziewczyna zostawiła nas z dnia na dzień. No dobrze, może źle znosi ciążę, sam mam dzieci i pamiętam, jak żona kiepsko się czuła na samym początku. Okazało się jednak, że w tym przypadku jest inaczej. Pracownica przychodziła do firmy kilka razy w tygodniu. Po co? Żeby wypić kawę z koleżankami i poplotkować. Sama przyznała, że w domu się nudzi... No ręce mi opadły" - pisze czytelnik portalu i dodaje - "to już uważam za bezczelne".

Kobiecie ciężarnej, jeżeli jest zatrudniona na umowę o pracę, przysługuje 270 dni zwolnienia. Pracodawca płaci za pierwsze 33 dni. Później wypłacany jest zasiłek chorobowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracownica przez cały czas otrzymuje prawo do 100 proc. średniomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownicy ZUS mogą przeprowadzić kontrolę kobiety przebywającej na zwolnieniu w trakcie ciąży, by sprawdzić, czy wykorzystuje je zgodnie z przeznaczeniem. Kobieta od momentu zajścia w ciążę podlega ochronie, jeśli chodzi o pracę. Pracodawca nie może wypowiedzieć, czy rozwiązać umowy.

Sonda
Czy 17 lat to właściwy wiek, by mieć dziecko?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze