Dopłaty podatku

Pracownicy i emeryci będą musieli dopłacić do PIT. Sprawdź, ile!

2023-02-15 16:47

Choć ze względu na Polski Ład wielu pracowników i emerytów dostanie zwroty podatku, jest również grupa, która będzie musiała dopłacić! W wyliczeniach Ministerstwa Finansów kwoty, które trzeba będzie zapłacić skarbówce wahają się od kilkudziesięciu do niemal 1000 zł! Dopłaty będą dotyczyć dorabiających seniorów, oraz osób, które pracują na dwa etaty.

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić do podatku!

Według ministerstwa finansów, aż 1,2 mln Polaków będzie musiało dopłacić fiskusowi nadpłatę podatku. Choć resort finansów zaznacza, że zmiana podatków i tak jest korzystna dla podatnika (ze względu na niższą stawkę podatku dochodowego), to nie zmienia to faktu, że dopłaty będą konieczne w przypadku dorabiających emerytów i osób pracujących na dwóch etatach.

Dopłaty do podatku są efektem wysokości zaliczek, które zostały pobrane w ciągu roku w wyniku:

  • zamrożenia zaliczek na poziomie z 2021 r. (dotyczy to zarówno jednego źródła, jak i kilku źródeł przychodów),
  • stosowania niższej stawki podatkowej (17/12 proc.) w przypadku kilku źródeł przychodów, do których w wyniku kumulacji w zeznaniu ma zastosowanie 32 proc. stawka podatku,
  • stosowania preferencji podatkowych w zaliczkach, których w całości nie może zastosować w zeznaniu (np. 50% kosztów lub ulgi dla młodych – w części wykraczającej poza limit kwotowy).

- Wystąpienie dopłaty w tych przypadkach to zatem efekt zaniżonych zaliczek, które pobrano w ciągu roku na podatek. Zaliczek tych może nie zrównoważyć obniżenie z 17 proc. do 12 proc. niższej stawki podatkowej. Dopłata w rozliczeniu rocznym u tych podatników stanowi jednakże zwrot kwot, którymi podatnik mógł dysponować już w trakcie roku, a które powinny być pobrane wcześniej, w trakcie roku - wyjaśnia ministerstwo.

Ile zapłacisz dodatkowego podatku?

Kwoty dopłat do podatku wyliczone przez Ministerstwo Finansów wahają się od kilkudziesięciu zł, do ponad 900 zł. Warto jednak zaznaczyć, że wyliczenia dotyczą raczej niskich kwot, jeśli ktoś miał wysokie dochody, np. z dwóch etatów, czy z dorabiania na emeryturze, może liczyć się ze znacznie wyższymi dopłatami. Dokładniejsze wyliczenia możecie sprawdzić w naszej galerii.

Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Sonda
Rozliczysz PIT online?

O co naprawdę chodzi z 14. emeryturą? Ekonomista przestrzega emerytów. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Najnowsze