Ekspert o szczepionkach przeciw COVID-19: nie byłyby dopuszczone, gdyby stanowiły zagrożenie

i

Autor: Getty Images

Pracownicy Lidla dostaną 750 zł premii po szczepieniu na COVID-19. Za brak szczepienia grozi zwolnienie

2021-01-28 17:12

Dodatkowe 200 dolarów amerykańskich trafi wraz z pensją na konto pracowników amerykańskiego Lidla po zaszczepieniu się na koronawirusa. To równowartość ok. 750 złotych. Czy to zachęci wszystkich zatrudnionych do przyjęcia szczepionki? Inne duże firmy w USA stosują mniejsze zachętych dla swoich pracowników, a część dużych przedsiębiorstwa wprowadza zasadę: obowiązkowe szczepienie lub zwolnienie.

Benefity dla pracowników po szczepieniu na Covid-19

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im szybciej uzyskamy zbiorową odporność, tym szybciej skończą się restrykcje. Z tego też powodu duże firmy zachęcają swoich pracowników do szczepienia. Jak podaje serwis money.pl, większość przedsiębiorstw ogranicza się do małych zachęt, jak dostawa pizzy, tymczasowa opieka nad dzieckiem czy bon na darmowe śniadanie w popularnej restauracji. Inną popularną zachęta jest odbiór dnia wolnego. O krok dalej poszli przedstawiciele Lidla w USA, którzy proponują czek na 200 dolarów dla swych zaszczepionych pracowników.

Mniej hojna okazała się sieć supermarketów Dollar General, która zaproponowała swoich 160 tys. pracowmikom równowartość zarobku za cztery godziny pracy. Z kolei niemiecka sieć Aldi, która ma 2000 filii w 37 stanach amerykańskich, zapowiedziała premię o równowartości zarobków za dwie godziny pracy - czytamy na money.pl.

KONIEC Z AWIZO w skrzynkach na listy! Poczta Polska ma nowy system

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

Jednak nie wszystkie firmy stosują metodę marchewki. Część z nich stosuje przymus szczepienia. Amerykańskie linie lotnicze United Airlines, zatrudniające 60 tysięcy Amerykanów, planują obowiązkowe szczepienia. Profesorka prawa z Uniwersytetu Kaliforni wyjaśniła w rozmowie z portalem Today.com, że "ten, kto nie przestrzega zasad ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w zakładzie pracy, może zostać zwolniony". Pracownikom pozostaje jednak możliwość odmowy przyjęcia szczepionki ze względów medycznych albo religijnych - dodaje money.pl. 

Jak sytuacja wygląda w Polsce? Jak twierdzi dr Katarzyna Kalata w rozmowie z "Wysokimi Obcasami", prawniczka specjalizująca się w prawie pracy, z jednej strony na podstawie obowiązujących w naszym kraju przepisów pracodawca nie może zmusić do szczepienia ani karać pracownika za niezaszczepienie się przeciwko SARS-CoV-2, to z drugiej - pod pewnymi warunkami - może wprowadzić nagrody finansowe i inne benefity.

Super Raport 28.01 (Goście: Sławomir Nitras - PO, prof. Jerzy Stępień - były I Prezes TK, Marta Lempart - Strajk Kobiet i Katarzyna Kotula - Lewica)

Źródło: Money.pl/"Wysokie Obcasy"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany