Pracownicze Plany Kapitałowe. Wiemy, jak będą funkcjonować

2018-02-15 11:19

Odrobinę mniejsza wypłata "na rękę", ale wyższa emerytura za kilkadziesiąt lat – tak brzmi najważniejsze z założeń Pracowniczych Planów Kapitałowych, które mają wystartować już 1 stycznia 2019 roku. Szczegóły projektu na konferencji przedstawili: minister finansów Teresa Czerwińska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pracownicze Plany Kapitałowe mają sprawić, że Polacy odłożą więcej na przyszłą emeryturę i jednocześnie dadzą gospodarce dodatkowe miliardy złotych na inwestycje. Docelowo do PPK mają zostać zapisani wszyscy pracujący Polacy do 55. roku życia, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne (niezależnie od formy zatrudnienia). Łącznie będzie to ok. 11 milionów osób. Na starcie PPK obejmą pracowników dużych firm: przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 osób, które dołączą do programu już 1 stycznia 2019 roku. 1 lipca 2019 r. PPK zostaną wprowadzone w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników. 1 stycznia 2020 r. PPK wprowadzą przedsiębiorcy zatrudniający od 20 do 49 osób, a 1 lipca 2020 r. – pozostali.

Czytaj też: Ile możesz zaoszczędzić na emeryturę korzystając z PPK

Na start rząd da każdemu po 250 zł kapitału oszczędności. Od chwili zapisu z wynagrodzenia pracownika netto pobierane będzie 2 proc. W wersji podstawowej pracodawca dołoży od siebie 1,5 proc. Ponadto co roku państwo przyzna dopłatę w wysokości  240 zł. Pracodawca i pracownik mogą również odprowadzać składki dodatkowe. Składka dodatkowa pracownika nie powinna przekroczyć 2,0 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, a składka dodatkowa pracodawcy – 2,5 proc. podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Łączna minimalna suma składek na PPK odprowadzanych przez pracownika i pracodawcę może wynieść 3,5 proc., a maksymalna – 8 proc. Wszystkie składki odprowadzane przez pracownika rozliczane będą z wynagrodzenia netto.

- Pracownicze Plany Kapitałowe pozwolą na stworzenie powszechnego, dobrowolnego systemu uzupełniającego źródła dochodu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Obejmą one wszystkich pracowników, podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu, a więc również pracujących np. na zlecenia. Istotna jest tutaj także dobrowolność przynależności pracownika do PPK – może on również w każdej chwili wystąpić z systemu – wyjaśniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Sprawdź: Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe

Pieniądze z PPK znajdą się na specjalnym koncie i będą dalej inwestowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Towarzystwa, które będą chciały uczestniczyć w PPK, powinny nie tylko posiadać zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce, ale także – mieć minimum trzyletnie doświadczenie w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Obecnie odpowiednie zezwolenia posiada ponad 60 TFI, z czego szacuje się, że ponad połowa z nich może być zainteresowana udziałem w programie.

PFR zapewnia, że środki zgromadzone w ramach PPK będą należeć do pracowników. - Pracownicze Plany Kapitałowe to system prywatny i środki w PPK są prywatne, na takiej samej zasadzie jak lokaty bankowe – wskazał prezes zarządu PFR Paweł Borys. Jak dodał, powstanie specjalny portal, na którym będzie można porównać oferty poszczególnych TFI oraz zasięgnąć informacji o dostępnych produktach czy standardach umów. Zostaną również uregulowane zasady związane z akwizycją i reklamą tak, aby uniknąć zachowań nieetycznych w tym zakresie.

Zobacz także: Pracownicze Plany Kapitałowe – czy jest się czego bać? [WYWIAD]

- Pragniemy podniesienia bezpieczeństwa finansowego Polaków, szczególnie w okresie emerytalnym. Wdrożenie PPK z pewnością przyczyni się też do zmiany struktury oszczędności w Polsce. Reforma pozwoli na wzrost udziału oszczędności długoterminowych, co z kolei obniży koszty finansowania inwestycji w Polsce i będzie sprzyjać polskiej gospodarce. W długim horyzoncie wprowadzenie programu, z uwagi na przewidywany wzrost PKB, powinno pozytywnie wpływać również na sytuację finansów publicznych – powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska.

PPK jest oparte na doświadczeniach innych krajów, w tym m.in. Wielkiej Brytanii, która wprowadziła kilka lat temu rozwiązanie z automatycznym zapisem. Pełni ono funkcje niskokosztowego wsparcia ze strony pracodawców, z przeznaczeniem na dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Podobne systemy funkcjonują z powodzeniem w innych krajach – od Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich, po Kanadę i Nową Zelandię – podsumował Paweł Borys.

Źródło: mf.gov.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze