Euro - banknoty

i

Autor: Shutterstock

Inflacja

Prawie 3 tys. zł dodatku za inflację. Kto dostanie pieniądze?

2022-11-30 16:51

Rząd w Niemczech zatwierdził pakiet ulg, który pozwoli firmom na opłacanie nieopodatkowanego dodatku o wartości 600 euro (ok. 2800 zł). Co więcej, jeśli firmę na to stać, będzie mogła wypłacić nawet 3 tys. euro dodatku (ok. 14 tys. zł) bez płacenia podatku. Pozwolono również na wynagrodzenie pracowników premią rzeczową.

600 euro dodatku inflacyjnego dla pracujących

Jak podaje polskiobesrwator.de rząd w Niemczech zmagający się z inflacją (10 proc. w listopadzie) przygotował pakiet pomocy, w którym zawarto ryczałt energetyczny dla emerytów, studentów i stażystów, wyższe zasiłki na dziecko i ograniczono wzrost cen prądu. Jednym z rozwiązań jest także wprowadzenie premii inflacyjnej dla pracowników w Niemczech. To jednak firma podejmie decyzję, czy wypłaci premię inflacyjną, więc niektórzy pieniędzy nie otrzymają, ale w zamian będą musieli dostać premię o wartości przynajmniej 600 euro. Kwotę nieopodatkowanej premii o maksymalnej wysokości 3000 euro trzeba będzie wypłacić do końca 2024 roku.

W dodatku inflacyjnym jest haczyk

Przepisy pozwalają dawać pracownikom premię niepieniężne wolne od podatku i składek na ubezpieczenia w postaci premii rzeczowych, towarów jak i usług. Premie są wysokości 50 euro miesięcznie (co daje 600 euro rocznie). 

Dodatki rzeczowe to m.in. bony towarowe i karty podarunkowe honorowane w wybranych sklepach, jak i bony i karty na wybrane produkty. Jednak bony na zakupy na Amazonie i innych sklepach internetowych z Marketplace nie są dozwolone.

Pieniądze to nie wszystko - Janusz Steinhoff
Sonda
Czy planujesz wystąpić do swojego pracodawcy o podwyżkę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze