Prawie 40 procent pracodawców nie ufa pracującym zdalnie

2021-08-24 16:35

Praca zdalna ze względu na pandemię stała się codziennością. Mimo uspokojenia się sytuacji pandemicznej wiele firm nie wróciło do pracy stacjonarnej, lub zdecydowało się na pracę hybrydową. Choć sposób w jaki pracujemy, przechodzi przez ogromne zmiany, to nie wszyscy pracodawcy pozytywnie zapatrują się na pracę zdalną. Według badań firmy Ricoh niemal 40 procent pracodawców nie ufa pracownikom wykonującym swoje obowiązki zdalnie. Jednocześnie 35 procent z badanych wyraziło pełne zaufanie do swoich podwładnych.

Badanie firmy Ricoh o pracy zdalnej. Wypowiedzieli się pracodawcy

W raporcie z badania stwierdzono, że ograniczona wiara w zaangażowanie w pracę podczas zdalnego wykonywania obowiązków służbowych to jeden z najczęstszych powodów, dla których część firm nie wprowadzi elastycznego modelu pracy po ustaniu pandemii koronawirusa. Jak podano, jedynie 19 proc. pracodawców przyznało, że podczas pandemii i zdalnej pracy zauważyło spadek jej efektywności. 

 ZOBACZ: Praca zdalna. Tylko 4 procent badanych chce wrócić do biura

Czwarta fala koronawirusa w Polsce! Niedzielski podaje datę

57 proc. uznało, że wprowadzenie nowych technologii, które pozwolą na efektywną pracę zdalną, po pandemii będzie miało duże znaczenie dla budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy, a co za tym idzie - zatrzymania czołowych pracowników i przyciągnięcia najlepszych specjalistów na rynku.

Wciąż wielu pracodawców nie ufa pracującym zdalnie

Z badania przeprowadzonego na próbie 1500 osób zajmujących stanowiska decyzyjne w europejskich firmach wynika, że 39 proc. pracodawców uznało, iż podczas pracy zdalnej obowiązki służbowe nie są wykonywane równie efektywnie i sumiennie, jak w biurze. 35 proc. zadeklarowało zaś pełne zaufanie względem zaangażowania swoich pracowników w obowiązki służbowe na pracy zdalnej.

Sonda
Jaki tryb pracy preferujesz?

W ankiecie wykazano też, że powrót do biura budzi obawy: 42 proc. pracodawców przyznało, że członkowie ich zespołów obawiają się powrotu do biura i przebywania w dużych skupiskach ludzi. (PAP)

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze