Morawiecki w Kozienicach

i

Autor: KPRM Premier RP Morawiecki otworzył w elektrowni Kozienice nowy blok energetyczny o mocy 1000 megawatów

Największy blok energetyczny na węgiel w Polsce oddany do użytku. Wartość inwestycji to 6,4 mld zł

2017-12-19 18:11

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek wziął udział w uroczystości oddania do użytku bloku energetycznego B11 w Elektrowni Kozienice. To największa i najsprawniejsza jednostka wytwórcza opalana węglem kamiennym w krajowej energetyce - inwestycja pochłonie w sumie 6,4 miliarda złotych brutto.

– Dla mnie jest to wielka radość uczestniczyć w takiej uroczystości. To jest jeden z priorytetów gospodarczych i politycznych naszego rządu – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na uroczystości oddania do użytku bloku energetycznego B11 w Elektrowni Kozienice. – Można powiedzieć, że to tu bije serce energetyczne Warszawy, bo stąd płynie prąd dla całej Warszawy – mówił dalej. – Nowy blok energetyczny zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i Polaków. To jeden z priorytetów naszego rządu – dodał.

Zobacz koniecznie: Ruszyły wypłaty rekompensat za deputat węglowy. Które spółki przekazują pieniądze?

Prezes Grupy Enea Mirosław Kowalik wyjaśnił, że nowy blok w Kozienicach emitować będzie o jedną czwartą mniej dwutlenku węgla niż konwencjonalne elektrownie, które były budowane 20-30 lat temu. Premier Morawiecki podkreślił, że blok w Kozienicach spełnia wyśrubowane normy unijne dotyczące emisji CO2.

Oddawany oficjalnie we wtorek do użytku blok energetyczny na węgiel kamienny o mocy 1075 MW, jest jedną z największych tego typu jednostek na świecie. W Polsce będzie największym pojedynczym źródłem energii, z pozycji lidera zepchnie działający od 2011 r. blok na węgiel brunatny o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów.

Sprawdź również: Kolejne podwyżki cen prądu. Sejm przyjął ustawę o rynku mocy

Nowy blok w Kozienicach do produkcji prądu będzie potrzebował 3 mln ton węgla rocznie. W trakcie normalnej pracy jednostka spala 100 kg węgla na sekundę, a do dostarczenia zapasu paliwa na dobę potrzeba ponad trzech składów kolejowych - podaje TVN24 BiŚ.

Budowa bloku rozpoczęła się w 2012 roku, generalnym wykonawcą zostało konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe i Polimex-Mostostal. Sprawność wytwarzania energii elektrycznej przekracza 45,5 proc, a wartość inwestycji to 6,4 mld zł brutto (5,1 mld zł netto). Uruchomienie bloku pozwoli spółce Enea Wytwarzanie osiągnąć 13-proc. udział w produkcji energii elektrycznej w kraju.

 

 

Źródło: TVN24 BiŚ

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze