Prezes CPK: chcemy uniknąć przymusowych wywłaszczeń

2021-10-06 17:01
Kongres 590 - Mikołaj Wild, prezes spółki CPK
Autor: ARTUR HOJNY/SUPER EXPRESS Kongres 590 - Mikołaj Wild, prezes spółki CPK

Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność" to ogromna inwestycja rządowa, która ma na celu budowę węzła przesiadkowego między Warszawą i Łodzią, mający na celu integracje transportu lotniczego, kolejowego i drogowego. Lotnisko ma obsługiwać nawet 45 mln pasażerów rocznie. Obszar budowy obejmuje 3000 hektarów, co wiąże się z koniecznością wykupu gruntów od mieszkańców gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Podczas Kongresu 590, gościem "Superbiznesu" był prezes zarządu spółki CPK, Mikołaj Wild, który zdradził szczegóły na temat wykupu działek od lokalnych mieszkanćów.

Prezes CPK o programie dobrowolnych nabyć

- Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców i zmodyfikowaliśmy zasady. Efektywniej zbudujemy relacje zaufania, poza transparentnym sposobem ustalenia ceny, która jest określana poprzez ekspertyzę niezależnego rzeczoznawcy majątkowego. Zdaliśmy sobie sprawę, że efektywniej przekonamy mieszkańców do tego programu, jeśli zapewnimy im opiekę, damy im doradztwo, pomożemy w transakcji i wesprzemy w ułożeniu sobie życia po zbyciu nieruchomości, oczywiście jeśli będą tego chcieli - mówił dla Superbiznesu Mikołaj Wild.

ZOBACZ CPK na tle największych lotnisk na świecie. Jak wypada Centralny Port Komunikacyjny?

Kongres 590 2021: Przymusowe wywłaszczenie pod budowę CPK? Prezes spółki wyjaśnia

Program dobrowolnych nabyć dotyczy terenów objętych inwestycją CPK (3000 hektarów, gminy Baranów, Teresin i Wiskitki). Wild stwierdził, że nie można jeszcze mówić o spektakularnym sukcesie programu, ale cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Zapowiedział również, że spółka wyjdzie naprzeciw oczekiwań mieszkańców i w miarę możliwości zmodyfikuje swoją ofertę do ich potrzeb. Padło również stwierdzenie, że państwo chce uniknąć przymusowych wywłaszczeń. Cała rozmowa w powyższym wideo.

Sonda
Czy CPK to dobry pomysł?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze