Glapiński, Morawiecki

i

Autor: Shutterstock, Marek Kudelski/Super Express, Art Service/Super Express Glapiński, Morawiecki

Finanse

Prezes NBP: wakacje kredytowe są zbędne

2023-12-07 9:52

Prezes NBP Adam Glapiński stwierdził, że przedłużanie powszechnych wakacji kredytowych jest zbędne, a nawet niewskazane. Jak dodał jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, z którego mogą skorzystać osoby, które naprawdę znalazły się w tarapatach i mają problemy z bieżącym regulowaniem rat. Podobnego zdania jest Związek Banków Polskich i typowany na nowego ministra finansów Andrzej Domański.

Wakacje kredytowe nie dla wszystkich

Jak mówił Glapiński, NBP uważa je za zbędne, powtarzamy to kolejny raz, a nawet niewskazane, gdyż w długim okresie wspiera promowaniu postaw moral hazard. W jego ocenie osoby, które nadal odczuwać będą nadmierne obciążenia dochodów spłatami rat mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, który sprawdza się dobrze i nadal dysponuje znacznymi środkami.

Stanowisko polskiego banku centralnego jest zbieżne ze stanowiskiem ZBP (Związku Banków Polskich).

-Nie ma różnicy w jakości spłacania zobowiązań, które są objęte wakacjami kredytowymi i nie objętymi. Ponadto większość osób skorzystała z tego rozwiązania np. żeby zaciągnąć nowe zobowiązania. Dlatego też nie jest potrzebne przedłużanie wakacji kredytowych zwłaszcza, że mamy Fundusz Wsparcia Kredytobiorców i tam wsparcie jest kierowane rzeczywiście do tych osób, które mają problemy - stwierdziła Agnieszka Wachnicka wiceprezes Związku Banków Polskich w rozmowie z Super Biznesem podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Typowany na nowego ministra finansów w rządzie Donalda Tuska, Andrzej Domański stwierdził, że na pewno taka forma pomocy nie będzie już dostępna dla wszystkich i zostanie prawdopodobnie wprowadzony próg dochodowy. 

"Wakacje kredytowe tylko dla faktycznie potrzebujących. Właściwym kryterium jest procent dochodu przeznaczany na spłatę kredytu. Złożymy swój projekt"-stwierdził Domański. 

Pieniądze to nie wszystko - Marek Zuber

QUIZ PRL. „Choinko, choinko zielona”, czyli szkolne zabawy choinkowe w PRL. Łza się kręci w oku

Pytanie 1 z 10
Salę gimnastyczną lub klasę lekcyjną po szkolnej zabawie:
Zabawy świąteczne w PRL
Najnowsze