DANIEL OBAJTEK.

i

Autor: www.arimr.gov.pl

Prezes Orlenu ujawnia szczegóły przejęcia Lotosu

2018-03-14 13:30

W lutym Polskę obiegła informacja, że Orlen zamierza wchłonąć Grupę Lotos. Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski wraz prezesem PKN Orlen podpisali list intencyjny w sprawie rozpoczęcia procesu przejęcia kontroli kapitałowej przez płocki koncern nad Grupą Lotos.

Jak podaje "Puls Biznesu", konsolidacja Orlenu i Lotosu oznacza powstanie jeszcze bardziej efektywnego podmiotu, który ma zapewnić stabilność na międzynarodowym rynku naftowym, a także sprostać wyzwaniom jakie stoją przed Polską w obszarze paliwowym. Konsolidacja PKN Orlen i Grupy Lotos pozwoli stworzyć podmiot z międzynarodowym potencjałem, wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne Polski, którego giełdowa wartość mogłaby przekroczyć nawet 50 mld zł – podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w odpowiedzi spółki na pytania PAP.

Lotos nadal ma funkcjonować jak odrębny podmiot w ramach jednej grupy. Podobnie działają inne firmy Orlenu, Unipetrol w Czechach czy Orlen Lietuva na Litwie. Ma to umożliwić osiągnięcie wielu korzyści finansowych. Będą to między innymi tańsze zakupy surowców czy logistyka

Zobacz też: Obajtek czyściciel. Jak nowy prezes PKN Orlen naruszył wiele interesów

Jak podkreśla prezez PKN Orlen, konsolidacja spółek pozwoli stworzyć firmę o międzynarodowym potencjale, która zapewi sobie mocną pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, z krajów Bliskiego Wschodu czy z Rosji. Podobne konsolidacje miały miejsce w innych krajach, miedzy innymi w przypadkach norweskiego Statoil, hiszpańskiego Repsol, włoskiego ENI, czy francuskiego TOTAL. Jak podkreśla Daniel Obajtek, zwłaszcza francuska spółka „stała się firmą z pierwszej dziesiątki największych na świecie w przemyśle naftowo–gazowym, obecną na prawie wszystkich etapach łańcucha wartości branży".

Wchłonięcie Lotosu przez Orlen to także szansa dla pracowników obu rafinierii na rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń. Jak podkreśla PKN Orlen, Lotos pozostanie samodzielną spółką, a jej pozycja na Pomorzu nie zostanie zmieniona. Jak przewiduje prezes Obajtek zwiększenie zamówień to więszka ilość miejsc pracy. "Konsolidując obie spółki mamy na uwadze pracowników, ale również społeczność lokalną".

Sprawdź także: Największe spółki naftowe na świecie. Jak wypada Orlen i Lotos? [INFOGRAFIKA]

Wedłud dziennika PKN Orlen zwraca uwagę, że „na obecnym etapie Grupa Lotos jest spółką publiczną, co powoduje, że przejęcie kontroli kapitałowej wymaga wzięcia pod uwagę zapisów o ofercie publicznej, poprzez wezwanie do nabywania określonego pakietu akcji, być może poprzedzone transakcją pakietową ze Skarbem Państwa".

Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i niezbędne procedury, wynikające z planowanej konsolidacji, PKN Orlen podkreśla, że „pierwszym warunkiem do przeprowadzenia procesu" jest zmiana ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z 2016 roku, kluczowym będzie także stanowisko Komisji Europejskiej, związane z wymogami prawa antymonopolowego.

 

 

 

Źródło: "Puls Biznesu"

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze