LOTOS, ORLEN

i

Autor: Marek Zieliński

PKN Orlen przejmuje Lotos. Obie spółki mocno zyskują na giełdzie

2018-02-27 14:34

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie połączenia płockiego koncernu z Grupą Lotos. Największa polska spółka przejmie od państwa 53,19 proc. akcji Grupy Lotos. Po ogłoszeniu informacji o połączeniu spółek, notowania obu przedsiębiorstw mocno zyskują na Giełdzie Papierów Wartościowych.

PKN Orlen przejmie Lotos
List intencyjny ze strony rządu podpisał minister energii Krzysztof Tchórzewski. Z kolei płocką spółkę reprezentował prezes Daniel Obajtek. Obie strony zobowiązały się do rozmów, których celem będzie nabycie przez Orlen - bezpośrednio lub pośrednio, minimum 53 proc. udziału w kapitale zakładowym Grupy LOTOS S.A. Obecnie w rękach państwa jest 27,5 proc. akcji PKN Orlen i 53,2 proc. udziałów w Grupie Lotos.

Zobacz również: Karta Dużej Rodziny od teraz w telefonie. Większe zniżki od PKN Orlen

- Koncepcja połączenia PKN ORLEN i Grupy LOTOS jest obecna w sferze gospodarczej od kilkunastu lat, zabrakło jednak determinacji aby ten proces zrealizować. Może dlatego, że tak ważna decyzja biznesowa rozpatrywana była głównie w kategorii emocji, a nie twardych faktów i liczb – podkreślił Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN. - Procesy konsolidacyjne na tym rynku trwają od wielu lat i żeby być konkurencyjnym musimy nadrobić zaległości i być gotowym na nowe stojące przed branżą wyzwania. Skonsolidowany koncern może lepiej konkurować na otwartym rynku europejskim. Model przygotowywanej transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane - dodał Obajtek.

- Nie obawiam się zagrożenia dla konkurencji na rynku, nie wpłynie to na odbiorców detalicznych - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Szef resortu energii podkreślił, że na rynku mamy wystarczająco dużo konkurencji, a w Polsce są obecne wszystkie europejskie koncerny paliwowe.

Czytaj także: Obajtek czyściciel. Jak nowy prezes PKN Orlen naruszył wiele interesów

Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m. in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów ochrony konkurencji na dokonanie koncentracji. Według Orlenu może to zająć około pół roku.

Sprawdź również: Wiceprezes Lotos: Dążymy do 550 stacji paliw w Polsce [WIDEO]

Zielono na giełdzie
Informacja o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy skarbem państwa a Orlen wprawiły w dobry nastrój inwestorów. Zarówno płocka spółka, jak i Grupa Lotos, zaczęły mocno zyskiwać na GPW. We wtorek o godzinie 14. cena akcji gdańskiej firmy rosła o 8,7 proc., a Orlenu niewiele mniej - o 7,83 proc.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze