Podczas piątkowej konferencji minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała: - Chcemy, aby Karta Dużej Rodziny była nie tylko dostępna w dużych miastach, ale w całej Polsce, aby nawet w małych miejscowościach można było korzystać ze zniżek w sklepie, który nie jest sieciowy.
Zobacz też: Waloryzacja 2018. Ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur dla najuboższych seniorów [TABELE]
Wiceminister w resorcie rodziny, Bartosz Marczuk zaprezentował nowe funkcjonalności Karty Dużej Rodziny, z której od dzisiaj będzie można korzystać w formie aplikacji mobilnej w telefonie. To pierwsza w Polsce pełna wersja m-dokumentu. Dzięki geolokalizacji będzie można wyszukać miejsca: sklepy, placówki, obiekty sportowe czy stacje benzynowe, gdzie partnerzy Karty Dużej Rodziny udzielają zniżek. Również informacje o zniżkach i nowych partnerach będą pojawiały się na bieżąco w aplikacji, dzięki czemu rodzice przynajmniej trójki dzieci będą mogli wiedzieć, gdzie jeszcze przysługują im niższe ceny. Dodatkowo użytownicy aplikacji będą otrzymywali informacje o ważnych terminach oraz związane z korzystaniem z karty.
Wiceminister @BartoszMarczuk prezentuje #KartaDużejRodziny w formie aplikacji mobilnej mKDR- to pierwszy w Polsce e-dokument. pic.twitter.com/gg1JBwRykY
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 12 stycznia 2018
- KDR w formie elektronicznej aplikacji na telefon to pierwszy polski e-dokument, w pełni akceptowany przez partnerów KDR, np. na kolei, na stacjach benzynowych czy w sklepach. Tym samym resort rodziny staje się liderem w cyfryzacji Polski – podkreślił wiceminister Bartosz Marczuk Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych to alternatywa dla tych, którzy chcą mieć pod ręką dostęp do pełnego pakietu zniżek, a przykładowo nie mają przy sobie portfela. W obiegu pozostanie również plastikowy nośnik.
Sprawdź także: Od dziś Karta Dużej Rodziny obowiązuje w Lidlu. Resort rodziny o programie
Za sprawą aplikacji korzystanie z Karty Dużej Rodziny jest możliwe maksymalnie po 24 godzinach od jej przyznania przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika.
Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać elektronicznie – za pośrednictwem portalu Emp@tia, za pomocą Profilu Zaufanego lub tradycyjnie – w urzędzie gminy w miejscu zamieszkania. Korzystać z aplikacji mogą zarówno dotychczasowi posiadacze platikowego dokumentu (muszą jednak złożyć odpowiedni wniosek z prośbą o formę elektroniczną) oraz nowi użytkownicy.
Szefowa resortu rodziny zapowiedziała także: - Od 1 lipca 2018 roku będzie można miesiąc wcześniej składać wniosek o świadczenie rodzinne i wychowawcze w formie elektronicznej. To dla rodzin bardzo ważne zmiany, szczególnie dla wielodzietnych, dla których każda chwila jest bardzo istotna.
Ważne zmiany
W myśl przepisów obowiązujących do końca 2018 roku Karta Dużej Rodziny dla dziecka uczącego się w szkole wyższej będzie przyznawana do końca roku akademickiego, w którym planowane jest ukończenie przez niego nauki. Od początku 2019 r. Karta będzie ważna do dnia 30 września, w którym jest planowane ukończenie nauki.
Sprawdź również: Zakaz handlu w niedzielę. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy [LISTA 30 WYJĄTKÓW]
Mobilna aplikacja Karty Dużej Rodziny to projekt z inicjatywy MRPiPS, a za jej produkcję i ochronę danych odpowiada Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Za współpracę minister Rafalska podziękowała także Ministerstwu Cyfryzacji.
Nowy partner, więcej zniżek
W piątek, również PKN Orlen podczas odbywającego się w ministerstwie spotkania, ogłosił dobrą wiadomość dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Od 27 stycznia br. spółka przygotowała wyższe rabaty: na 8 groszy przy zakupie 1 litra zwykłego paliwa, na 10 groszy przy kupnie 1 litra paliwa VECTRA, rabat 20 proc. na zakupy z zakresu gastronomii z oferty Stop Cafe/ Stop Cafe Bistro oraz 20 proc. rabatu na zakupy na myjni.
Minister Rafalska pochwaliła się, że liczba dotychczasowych partnerów wzrosła już niemal trzykrotnie: do ponad 3,3 tys. Dzięki temu ze zniżek może korzystać 418 tys. rodzin dla których do tej pory wydano 1,9 mln kart. To w sumie 1,13 mln dzieci korzystających z kart.
Minister @E_Rafalska w #MRPiPS: ponad 400 tys. rodzin korzysta z #KartaDużejRodziny pic.twitter.com/70TO5Dh1j0
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 12 stycznia 2018
Polecamy: Karta Dużej Rodziny rozszerza swój zasięg. Kto ją może otrzymać?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających przynajmniej trójkę dzieci. Mają one prawo do niższych cen zarówno w instytucjach publicznych, jak i prywatnych – u partnerów KRD. To w praktyce oznacza tańsze bilety do ośrodków kultury, sportu i rekreacji, księgarni oraz zniżki na jedzenie i kosmetyki, odzież i obuwie, zabawki oraz paliwo czy niższye rachunki za usługi telekomunikacyjne, bankowe. Karta pozwala także na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Pozyskiwaniem nowych partnerów do współpracy - w ramach KDR - przez najbliższe dwa lata będzie zajmować się Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus".