Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: Marcin Gadomski Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Duda zgadza się z ideą Polskiego Ładu, ale wprowadzi poprawki? Ważne spotkanie

2022-01-19 7:39

Polski Ład pod lupą prezydenta Andrzeja Dudy. W środę [19.01.2022] odbędą się konsultacje kierownictwa Kancelarii Prezydenta oraz przedstawicieli rządu w sprawie Polskiego Ładu. - Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie; chcemy pomóc rządowi, zarówno merytorycznie, jak i komunikacyjnie - mówił PAP szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Czy prezydent Duda zmieni coś w Polskim Ładzie, który wprowadził zamieszanie w wynagrodzeniach wielu grup zawodowych?

Polski Ład u prezydenta Andrzeja Dudy

Spotkanie w sprawie Polskiego Ładu Szrot zapowiedział w niedzielę w TVN24. "W najbliższym czasie spotkamy się z przedstawicielami rządu, przedstawimy na nim uwagi i zastrzeżenia, dotyczące między innymi sytuacji emerytów pracujących i opodatkowania świadczeń socjalnych" - powiedział szef gabinetu prezydenta. Jak dodał, liczy na to, że uwagi Pałacu Prezydenckiego zostaną przyjęte ze zrozumieniem i wprowadzone.

Szrot poinformował PAP, że spotkanie ws. Polskiego Ładu odbędzie się w środę. Oprócz niego, weźmie w nim udział szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, a z ramienia rządu ministrowie odpowiedzialni za Polski Ład. "Dostrzegamy potrzebę korekt w Polskim Ładzie. Sam program budzi pewne pytania społeczne, chcielibyśmy włączyć się w wyjaśnianie tych pytań i też pomóc rządowi, nie ukrywam. Trzeba pomóc i merytorycznie, i komunikacyjnie" - powiedział Szrot.

Przypomniał, że prezydent uczestniczył w pracach nad Polskim Ładem i na etapie przygotowywania ustaw przedstawiał swoje uwagi, a część z nich została uwzględniona. Minister podkreślił, że Andrzej Duda zgadza się z ideą Polskiego Ładu. "Pan prezydent podpisywał ustawy z Polskiego Ładu, jeśli będą korekty, nowelizacje, to też będzie je podpisywał" - zapowiedział.

1 stycznia weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znikła ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł.

Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Tańczące z promocjami 11.01.2022
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze