Polski Ład: czy na umowie zlecenie można mieć ulgę dla klasy średniej?

2022-01-18 14:38
Negocjacje, umowa
Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład wprowadza ulgę dla klasy średniej. Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać pracownicy etatowi i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Ale nie jest tajemnicą, że wciąż wiele osób w Polsce pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli tak zwanych śmieciówek. Czy osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o prawa autorskie itp. mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, którą wprowadza od 2022 roku Polski Ład?

Polski Ład 2022. Ulga dla klasy średniej a umowa zlecenie i umowa o dzieło

Polski Ład wszedł w życie. Podstawą Polskiego Ładu jest reforma podatkowa. Na mocy przepisów wprowadzono ulgę dla klasy średniej i zwiększono kwotę wolą do podatku do 30 tys. zł. Głównym założeniem Polskiego Ładu było zostawienie jak największej kwoty w portfelu przeciętnego Polaka. Na nowych przepisach skorzystać miała większość. Z ulgi dla klasy średniej przede wszystkim mieli skorzystać pracujący, czyli osoby aktywne zawodowo.  Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać pracownicy etatowi i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Ale nie jest tajemnicą, że wiele osób pracuje wyłącznie na podstawie umów bądź tylko jednej umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o prawa autorskie itp., powszechnie nazywanych śmieciówkami. Choć są to tak zwane śmieciówki, to często opiewają na całkiem spore kwoty. Czy osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło mają prawo do ulgi dla klasy średniej, jaką wprowadza Polski Ład (Nowy Ład) 2022? Zgodnie z podjętą decyzją z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło), emeryci, a także podatnicy płacący PIT według stawki liniowej.

Uwaga! Jeśli pracujemy na etacie, ale część wynagrodzenia pobieramy w formie umowy-zlecenia lub o dzieło, to ulga dla klasy średniej ma zastosowanie tylko w przypadku przychodów z pracy na etacie. 

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze