Negocjacje, umowa

i

Autor: pixabay zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład: czy na umowie zlecenie można mieć ulgę dla klasy średniej?

2022-01-18 14:38

Polski Ład wprowadza ulgę dla klasy średniej. Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać pracownicy etatowi i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Ale nie jest tajemnicą, że wciąż wiele osób w Polsce pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli tak zwanych śmieciówek. Czy osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o prawa autorskie itp. mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej, którą wprowadza od 2022 roku Polski Ład?

Polski Ład 2022. Ulga dla klasy średniej a umowa zlecenie i umowa o dzieło

Polski Ład wszedł w życie. Podstawą Polskiego Ładu jest reforma podatkowa. Na mocy przepisów wprowadzono ulgę dla klasy średniej i zwiększono kwotę wolą do podatku do 30 tys. zł. Głównym założeniem Polskiego Ładu było zostawienie jak największej kwoty w portfelu przeciętnego Polaka. Na nowych przepisach skorzystać miała większość. Z ulgi dla klasy średniej przede wszystkim mieli skorzystać pracujący, czyli osoby aktywne zawodowo.  Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać pracownicy etatowi i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się na skali podatkowej. Ale nie jest tajemnicą, że wiele osób pracuje wyłącznie na podstawie umów bądź tylko jednej umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło, umowy zlecenie, umowy o prawa autorskie itp., powszechnie nazywanych śmieciówkami. Choć są to tak zwane śmieciówki, to często opiewają na całkiem spore kwoty. Czy osoby pracujące na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło mają prawo do ulgi dla klasy średniej, jaką wprowadza Polski Ład (Nowy Ład) 2022? Zgodnie z podjętą decyzją z ulgi dla klasy średniej nie skorzystają osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, dzieło), emeryci, a także podatnicy płacący PIT według stawki liniowej.

Uwaga! Jeśli pracujemy na etacie, ale część wynagrodzenia pobieramy w formie umowy-zlecenia lub o dzieło, to ulga dla klasy średniej ma zastosowanie tylko w przypadku przychodów z pracy na etacie. 

Tańczące z promocjami 11.01.2022
Sonda
Czy zyskasz na Polskim Ładzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze