Andrzej Duda

i

Autor: Flickr/poglądowe Prezydent Andrzej Duda o wypowiedzi szefa MSZ Austrii

Ustawa budżetowa 2023

Prezydent Duda zdecydował o 13. emeryturze i waloryzacji emerytur. Kto dostanie świadczenie?

2023-02-05 11:44

W czwartek 2 lutego 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2023 rok - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa zakłada między innymi dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł. Informuje również o planowanych świadczeniach emerytalnych i wysokości wskaźnika waloryzacji.

Ustawa budżetowa z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda w czwartek podpisał ustawę budżetową na 2023 r. W budżecie przewidziano wzrost PKB w ujęciu realnym w wysokości 1,7 proc., inflacja średnioroczna została zapisana na poziomie 9,8 proc., a wzrost przeciętnego funduszu wynagrodzeń założono w wysokości 7,8 proc.

Budżet 2023 r. Uwzględniono 13. emeryturę i wskaźnik waloryzacji

Wśród zaplanowanych wydatków znalazły się m.in. zwiększenie środków na służbę zdrowia o ponad 6 proc. PKB, waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2023 r. wskaźnikiem na poziomie 113,8 proc. z minimalną gwarantowaną podwyżką o 250 zł oraz tzw. 13. emerytura. Wydatki na obronność mają wzrosnąć do 3 proc. PKB (poza tym środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, którym zarządza BGK).

Emerytalna "trzynastka" i wyższa emerytura minimalna. Sejm podjął decyzję

26 stycznia 2023 roku w Sejmie zatwierdzono waloryzację na poziomie 13,8 proc. Zapewniono również, że każdy emeryt dostanie minimum 250 zł podwyżki emerytury miesięcznie W związku z tym minimalna emerytura wzrośnie do 1588,44 zł brutto. To oznacza również wzrost trzynastej emerytury, której wysokość jest tożsama z emeryturą minimalną.

Co z 14. emeryturą?

Choć 14. emerytura nie została uwzględniona w ustawie budżetowej, politycy partii rządzącej zapewniają, że zostanie wypłacona. 

Wiceszef resortu rodziny i polityki społecznej Szwed był gościem "Polskiego punktu widzenia" w Telewizji Trwam. Jedno z pytań dotyczyło czternastej emerytury, która nie została wpisana do budżetu państwa na rok 2023.

"(...)Mamy przygotowany projekt ustawy dotyczący czternastej emerytury. Będzie to przełom sierpnia i września. Będzie ona wypłacana na tych samych zasadach jak w ubiegłym roku. Czternasta emerytura w 2023 roku więc też będzie" - powiedział.

Dopytywany o to, czy będą na to zabezpieczone środki Szwed odpowiedział, że "środki są zabezpieczone".

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze