seniorzy

i

Autor: pixabay.com

Wiek emerytalny

Podniesienie wieku emerytalnego? Polacy podjęli decyzję

2023-02-24 2:46

Z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" wynika, że aż 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury. Z kolei 41,4 proc. ankietowanych opowiedziało się za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego.

W niedzielę na portalu Rp.pl ukazał się sondaż SW Research, w którym zapytano o wybranie korzystniejszego - zdaniem ankietowanych - rozwiązania dotyczącego emerytur.

Podniesienie wieku emerytalnego. Co sądzą Polacy?

Za zachowaniem obecnego wieku emerytalnego, co będzie oznaczać wypłatę niższej emerytury, opowiedziało się 41,4 proc. ankietowanych.

Z kolei 26,8 proc. było zdania, że korzystniejsze jest dla nich podniesienie wieku emerytalnego, co wiąże się z otrzymaniem wyższej emerytury.

31,8 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii

"Ponad połowa osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym (53 proc.) woli zachować obecny, niższy wiek emerytalny. Takiego samego zdania jest niemal co drugi badany (47 proc.) w wieku od 35 do 49 lat, taki sam odsetek respondentów mieszkających na wsi oraz nieco mniejsza część (46 proc.) osób z dochodem w przedziale między 3001 a 4000 zł netto" - skomentował wyniki badania dla "Rz" Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Wiek emerytalny w Polsce

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Badanie przeprowadziła agencję SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel od 31 stycznia do 1 lutego 2023 r. Analizą objęto 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Sonda
Czy uważasz, że wiek emerytalny w Polsce powinien zostać podwyższony?
Pieniądze to nie wszystko - Grzegorz Puda
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze