Fotowoltaika

i

Autor: Shutterstock (2)

OZE

Fotowoltaika przestanie się opłacać? Wchodzi nowe prawo

2024-04-11 7:01

Od sierpnia wchodzą w życie rewolucyjne zmiany, czyli taryfy dynamiczne. Według nowych zasad stawki za prąd będą ustalane co godzinę. Co zrobić z nadwyżką wyprodukowaną przez właścicieli fotowoltaiki i czy ta grupa będzie musiała dopłacać do produkowanej przez siebie energii? Czy nadal będzie opłacało się produkować prąd ze słońca?

Prąd ze słońca. Komu to się opłaca?

W ustawie o OZE zaszyto bezpiecznik, który polega na tym, że ujemna cena energii będzie zamieniana na zerową, czyli prosument nic nie straci, ale i nic nie zyska. Jednak jak sygnalizuje portal, operator zgodnie z podpisaną umową będzie mógł wyłączyć naszą instalację fotowoltaiczną, gdy pojawią się ujemne stawki energii i w takim wypadku reguła zerowych cen nie będzie stosowana. A jak tak, to znaczy że będzie się to wiązało z koniecznością dopłacania za wyprodukowaną przez siebie energię.

Jak ocenia Jakub Plebański, starszy prawnik kancelarii Rödl & Partner - cytowany przez money.pl - "nowy system taryf dynamicznych będzie więc w zasadzie dopingować do tego, aby konsumować jak najwięcej energii na własne potrzeby".

Jak wyjaśnia portal jeśli wystąpią ujemne ceny energii elektrycznej, za wyprodukowany przez siebie prąd nie będą musieli dopłacać ci, którzy rozliczają się na zasadach net-billingu i zgodzą się na zainstalowanie urządzenia pozwalającego na zdalne wyłączenie instalacji.

Portal  przy tym informuje, że tylko w ostatnie święta (29.03-01.04) w wyniku wyłączenia instalacji fotowoltaicznych "przepadło" ponad 13 000 MWh energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.

QUIZ PRL. Tajemnice Fiata 126p. Pamiętasz podróże kultowym autem?

Pytanie 1 z 10
Aby uruchomić szwankujący silnik malucha najczęściej:
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze