Aktualizacja polityki energetycznej może objąć również program "Mój prąd"
Podczas czwartkowych obrad sejmowej podkomisji do spraw transformacji energetycznej, odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej, wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska przedstawiła informacje o aktualizacji m.in. Polityki Energetycznej Polski 2040, Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu oraz Strategia dla ciepłownictwa do 2030 r.
Zwróciła uwagę, że w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) jest dużo programów wspierających wykorzystanie gazu przy wytwarzaniu ciepła. "Musimy przesunąć środek ciężkości na programy OZE. Za kilka tygodni będziemy uruchamiać nowy program OZE w ciepłownictwie - 2 mld zł na wsparcie zielonych projektów w ciepłownictwie. Kolejne programy w NFOŚiGW będą stawiały na OZE i będziemy odchodzić od wspierania inwestycji gazowych" - zapowiedziała wiceminister. Jak stwierdziła, dla tych, którzy zmienili instalacje grzewcze węglowe na gazowe przyszłością będzie wodór oraz biometan.
Kary finansowe dla Polski za opóźnienia w transformacji energetycznej?
Zielińska poinformowała również, że w przypadku długoterminowej strategii niskoemisyjnej, która powinna być przedłożona KE do stycznia 2020 r. Polska została objęta procedurą naruszeniową, która - jak przekazała wiceminister - znajduje się na II etapie, "grożącym bezpośrednio karami finansowymi". "Zobowiązaliśmy się do dostarczenia tego dokumentu do KE do końca tego roku z uwzględnieniem konsultacji społecznych. Pokaże nam on kierunki działania do końca 2050 r." - dodała Zielińska.
Co dalej z programem "Mój prąd"
Zielińska poinformowała, że do końca tego roku zostanie przygotowana Strategia dla ciepłownictwa. "Samorządy są pozostawione same sobie w planowaniu, gdzie sieć ciepłownicza, a gdzie pompy ciepła. Chcielibyśmy dla ciepłownictwa wyznaczyć ścieżkę transformacji w kierunku wykorzystania OZE bez wchodzenia w gaz" - zauważyła Zielińska, dodając, że resort zamierza objąć Strategią dla ciepłownictwa też "rynek ogrzewania indywidualnego".
Zapowiedziano ponadto szósty nabór wniosków do programu "Mój Prąd", który ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 2024 r. Rząd chce przeznaczyć 400 mln zł na dotacje. Szczegółowe zasady przyznawania nie zostały ujawnione, prace trwają.