Goślice. Krowa na gigancie! Stwarzała zagrożenie na drodze i nie chciała wrócić! [ZDJĘCIA]

i

Autor: elslucker/cc0/Pixabay.com Z gospodarstwa w Gośclicach pod Płockiem uciekła krowa, która nie chciała wrócić i stwarzała zagrożenie na drodze

Produkt od „szczęśliwych zwierząt”. Na rynku pojawi się kolejne oznaczenie?

2020-11-10 12:36

Możliwość znakowania produktów informacją „DobrostanPlus” oznaczającą, że dany produkt pochodzi od zwierząt utrzymywanych przez rolnika w warunkach podwyższonego dobrostanu – przewiduje opublikowany w poniedziałek projekt noweli ustawy.

Chodzi o projekt noweli ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który przygotował resort rolnictwa. Jak tłumaczą autorzy zmian, celem noweli jest przede wszystkim doprecyzowanie i uzupełnienie dotychczasowego prawa o przepisy pozwalające skuteczniej prowadzić kontrole przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Sedno Sprawy - Jan Krzysztof Ardanowski

Po zmianie przepisów Inspekcja, prowadząc kontrole, będzie mogła dokonywać „zakupu kontrolowanego”, a także anonimowo pobierać próbki do badań. Inspekcja będzie mogła również dokonywać kontroli w obrocie detalicznym na podstawie okresowego imiennego upoważnienia, a także sprawdzać działalność zakładów żywienia zbiorowego poprzez zakup kontrolny produktu. W takim wypadku inspektor, po dokonaniu zakupu, będzie musiał ujawnić swoja tożsamość i pokazać upoważnienie do kontroli.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Minister rolnictwa miażdży Kaczyńskiego! W tle norki i wielkie pieniądze

Zgodnie z projektem na rynku będzie mogło się pojawić kolejne oznaczenie „Dobrostan zwierząt”, które oznaczać będzie, że dany produkt pochodzi od zwierząt, które są utrzymywane w gospodarstwie w warunkach podwyższonego dobrostanu, czyli mają powiększoną powierzchnię bytową oraz są wypasane określoną liczbę godzin. „Oznaczenie „DobrostanPlus”, pozwoli na to, aby z jednej strony konsumenci mieli świadomość, że produkty, które kupują pochodzą od zwierząt utrzymywanych w dobrych warunkach, a z drugiej umożliwi otrzymywanie przez rolników adekwatnej do tej jakości ceny. Koncepcja informacji „DobrostanPlus” opiera się na dobrowolnym wykorzystaniu oznakowania na wszystkich etapach produkcji i obrotu” – wyjaśniono w ocenie skutków regulacji projektu noweli. 

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze