Przedłużenie lockdownu i jazda samochodem. Wysokie mandaty za brak maseczki. Sprawdź zasady

Kierowca w maseczce
Autor: Shutterstock Kierowca w maseczce

Koronawirus nie ustępuje, dlatego rząd zdecydował o przedłużeniu lockdownu w Polsce. Warto więc przypomnieć o obostrzeniach, które obowiązują podczas jazdy samochodem. Do noszenia maseczki ochronnej jesteśmy zobowiązani w komunikacji publicznej, ale w pewnych sytuacjach, założyć ją należy także we własnym pojeździe. Za brak osłony usta i nosa mogą posypać się naprawdę wysokie mandaty. Zobacz, jakie są zasady noszenia maseczki we własnym aucie.

Nowe rekordy zachorowań i zgonów na koronawirusa sprawiły, że rząd zdecydował o przedłużeniu lockdownu w Polsce. Wszystkie obowiązujące obecnie obostrzenia i restrykcje rząd przedłuża do 18 kwietnia. "W przyszłym tygodniu będziemy podejmować kolejne decyzje" - powiedział w środę o możliwości wydłużenia lockdownu minister zdrowia Adam Niedzielski. Funkcjonariusze policji stale przestrzegają przed łamaniem zasad bezpieczeństwa. Konsekwencją nieodpowiedzialnego zachowania będą wysokie mandaty. O obostrzeniach często zapominają kierowcy osobowych samochodów, a szczególnie o obowiązku noszenia maseczki w pojeździe. Z zasady musimy ochraniać usta i nos w pojazdach transportu publicznego - autobusach, tramwajach, metrze, taksówkach, ale także w pociągach czy autobusach międzymiastowych. Maseczka ochronna powinna być jednak zawsze pod ręką także w naszym samochodzie. Za jej brak grożą mandaty od 500 do nawet 1000 zł. Sprawdź zasady. 

ZOBACZ: Większość salonów fryzjerskich i kosmetycznych upadnie przez lockdown! Branża alarmuje

Maseczka ochronna w samochodzie - zasady

Pod koniec lutego rząd zdecydował, że musimy nosić wyłącznie maseczki ochronne. Nie można używać jakichkolwiek zamienników, np. szalików, chust czy przyłbic. Jako kierowcy, również musimy pamiętać, aby w samochodzie mieć dostępną maseczkę ochronną. W przypadku podróży pojazdem prywatnym maseczki nie musimy nakładać, ale w przypadku np. kontroli drogowej musimy ją mieć na twarzy. Kiedy policjant będzie chciał zweryfikować naszą tożsamość, ma prawo zażądać zdjęcia maseczki. O ochronie ust i nosa pamiętać musimy również w sytuacji, kiedy nasz pojazd ulegnie awarii i będziemy musieli wezwać pomoc drogową. 

Lockdown - oto obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia:

  • Wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kwadratowych pozostają nadal zamknięte. Otwarte są hurtownie i składy budowlane.
  • Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni oraz sklepów zoologicznych.
  • Zakaz działalności lokalów gastronomicznych, poza możliwością wydawania posiłków na wynos.
  • Wszystkie salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz urody są zamknięte.
  • W placówkach handlowych, takich jak targi, rynki czy poczta obowiązują nadal limity osób: 1 osoba na 15 m kwadratowy - w sklepach do 100 m kwadratowych; 1 osoba na 20 m kwadratowy - w sklepach powyżej 100 m kwadratowych.
  • Zamknięte pozostają także hotele, teatry, kina, muzea oraz galerie sztuki.
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze