Marlena Maląg

i

Autor: @MalagMarlena/ FACEBOOK Marlena Maląg

Przez wojnę na Ukrainie sklepy będą otwarte w niedzielę? Ważny apel minister Maląg

2022-02-27 13:01

W Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, dlatego też 27 lutego sklepy wielkopowierzchniowe są zamknięte. Tymczasem w obliczu wojny na Ukrainie, szczególnie teraz potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby, które trafią do uchodźców za wschodniej granicy. Dlatego też Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zaapelowała, aby w województwach podkarpackim i lubelskim znieść czasowo zakaz handlu.

Marlena Maląg apeluje o otwarcie sklepów w niedzielę

Ze względu na stan wyższej konieczności apeluję o otwarcie sklepów w województwie podkarpackim i lubelskim. Jestem w kontakcie z Katarzyną Łażewską-Hrycko [Głównym Inspektorem Pracy - dop. red.] i Głównym Inspektoratem Pracy. Wprowadzimy w tym zakresie odpowiednie regulacje prawne. Solidarni z Ukrainą - napisała szefowa MRiPS na swoim twitterowym koncie.

Stanem wyższej konieczności jest oczywiście konflikt za wschodnią granicą. Województwa lubelskie i podkarpackie są ważnym punktem pomocy humanitarnej, do tego w pierwszym z nich znajduje się hub z pomocą dla ofiar wojny. Ponadto organizowane są zbiórki, w których Polacy przekazują podstawowe produkty dla Ukraińców.

Wiec poparcia i solidarności z narodem ukraińskim

Sklepy zamknięte w niedzielę

Jak wynika z ustawy o zakazie handlu w niedzielę, w lutym i nie marcu nie wypada ani jedna niedziela handlowa. W trakcie organizowania pomocy humanitarnej dla Ukraińców, wielu Polaków nie przeznacza produktów ze swojej spiżarni, a kupuje je od razu w sklepie. Zamknięcie sklepów wielkopowierzchniowych na pewno utrudniłoby prowadzenie zbiórek.

Oczywiście raczej nie ma co liczyć na to, że sklepy zostaną otwarte jeszcze dzisiaj. Większość przedsiębiorców nie jest na to przygotowana. Jeśli jednak wejdzie w życie specustawa proponowana przez minister Maląg, w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się w woj. podparkackim i lubelskim niedzieli handlowej.

Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze