Pamiętasz je?

QUIZ PRL. Kultowe dobranocki w PRL-u. "Pora na dobranoc!"

W latach 60. dwa razy w tygodniu (we wtorek i czwartek) dzieci musiały oglądać dobranocki drugiej kategorii. We wtorek leciała „Gąska Balbinka i Ptyś”, polegająca na pokazywaniu kolejnych plansz z rysunkami. W czwartek TVP emitowała „Jacka i Agatkę”. Bohaterowie tej dobranocki wyglądali niepokojąco. Mieli po po cztery ramiona, a po zakończeniu irytujących dialogów trzymali szczoteczki do zębów większe od siebie samych. Była to bajka, która najlepiej przygotowywała dzieci do absurdów PRL.

Dobranocki w PRL-u. Pamiętasz je? Sprawdź się w naszym quizie

W Polsce Ludowej wieczorne bajki dla dzieci wyświetlane w telewizji o 19:00 i 19:30 dzieliły czas na dwie kategorie: przed dobranocką i po dobranocce. Dobranockę grzeczne dzieci oglądały w piżamkach i po myciu zębów, a niegrzecznym zdarzało się nie oglądać ich wcale, ponieważ zakaz oglądania dobranocki był w PRL najczęstszym środkiem wychowawczym (na drugim miejscu plasowało się lanie).

QUIZ PRL. Kultowe dobranocki w PRL-u. "Pora na dobranoc!"

Pytanie 1 z 10
Piaskowy Dziadek przylatywał do dzieci:
Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Sonda
Którą dobranockę z PRL-u lubisz najbardziej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze