Po posiedzeniu, które odbyło się w dniach 14-15 maja 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- Stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
- Stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
- Stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
- Stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;
Niedawno informowano, że z powodu rosnących lawinowo cen i inflacji może dojść do podwyżki stóp procentowych. Ostatecznie jednak utrzymano poziom, który ustalono w marcu 2015 roku. Oznacza to, że od czasu obniżenia stóp procentowych mamy najdłuższy okres stabilizacji w historii. Na zmiany przyjdzie nam czekać jeszcze przynajmniej rok.
Stopy procentowe pozwalają na regulowanie ilości pieniądza na rynku polskim. Ich wysokość przekłada się na oprocentowanie kredytów i depozytów.
Te wartości obowiązują banki komercyjne, które w NBP lokują wolne środki lub pożyczają pieniądze. Przekłada się to na ofertę dla klientów indywidualnych banków. Kredytobiorcy nie będą mieli wyższych rat, a oszczędzający na lokata nie zarobią więcej. Gdyby stopy zostały podwyższone, za nimi w górę poszłyby także raty kredytów, co dla wielu gospodarstw domowych mogłoby być dużym obciążeniem.