Sztabki złota

i

Autor: Shutterstock

Kolejny cios Brukseli w Putina

Rada UE przyjęła siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji. W pakiecie jest zakaz eksportu złota

2022-07-21 15:35

Wojna na Ukrainie trwa. Agresję Rosji mają powstrzymać sankcje nakładane na ten kraj. Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek kolejny pakiet sankcji wymierzonych w Rosję. Nowe środki mają na celu zaostrzenie już istniejących sankcji i wzmocnienie ich skuteczności.

W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek 21.07. siódmy pakiet sankcji. Zaakceptowany pakiet wprowadza "zakaz zakupu, importu lub przekazywania, bezpośrednio lub pośrednio, złota, jeśli pochodzi ono z Rosji i zostało wywiezione z Rosji do UE lub do dowolnego kraju trzeciego". Zakaz ten obejmuje również biżuterię. Pakiet rozszerza także listę kontrolowanych produktów, które mogą przyczynić się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Rosji lub rozwoju jej sektora obronnego i bezpieczeństwa, wzmacniając tym samym kontrolę eksportu w zakresie podwójnego zastosowania i zaawansowanej technologii.

"Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego" - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.

„Pieniądze to nie wszystko” – Andrzej Hawryluk

Mając na celu uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji dla bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego na świecie, UE postanowiła rozszerzyć wyłączenia spod zakazu zawierania transakcji z niektórymi podmiotami państwowymi w zakresie handlu produktami rolnymi i transportem ropy do krajów trzecich.

Rada UE podkreśliła, że unika wszelkich środków, które mogą prowadzić do braku bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Podobnie środki UE nie uniemożliwiają państwom trzecim i ich obywatelom działającym poza UE zakupu produktów farmaceutycznych lub medycznych z Rosji.

Sonda
Czy Putin przeprowadzi skuteczną aneksję okupowanych ziem Ukrainy?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze