Kogo pracodawcy szukają wśród cudzoziemców? [ZDJĘCIA]

2017-11-03 18:07

Zainteresowanie pracownikami z zagranicy rośnie. Największa w kraju organizacja zrzeszająca indywidualnych pracodawców, Business Centre Club, opublikowała listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy i gdzie należy wprowadzić ułatwienia w rekrutacji cudzoziemców.

Business Centre Club zrzesza ok. 2000 członków (osób i firm). We wrześniu przeprowadził wśród nich badanie, aby dowiedzieć się, na jakiego rodzaju pracowników występuje zapotrzebowanie wśród firm zatrudniających obcokrajowców. Blisko 40 proc. ankietowanych przedsiębiorców już teraz osoby z innym obywatelstwem niż polskie, a blisko 60 proc. deklaruje chęć ich zatrudnienia. Najczęściej badani decydują się danie pracy osobie z zagranicy, ponieważ wśród Polaków brakuje chętnych do pracy na danym stanowisku. 88,2 proc. ankietowanych zatrudniających cudzoziemców wskazało właśnie na ten powód. Do pracy w Polsce przyjmowane są głównie osoby z Ukrainy i Białorusi, ale także z Kazachstanu, Bułgarii czy nawet Włoch.

Największy deficyt pracowników występuje na stanowiskach związanych z prostymi pracami dorywczymi. Branżami, w których najczęściej pracują cudzoziemcy, są: przetwórstwo owocowo-warzywne, budownictwo czy gastronomia. Zapotrzebowanie na siłę roboczą z zagranicy prawdopodobnie będzie rosło. Właściciele rozwijających się firm w Polsce coraz częściej pragną delegować obcokrajowców do pracy w innych krajach, np. w Niemczech. Lista branż, w których obcokrajowcy będą mieli największe szanse na znalezienie zatrudnienia, prawdopodobnie będzie rosnąć. W tej chwili zawiera 24 zawody. Lista została sporządzona na życzenie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W których zawodach powinno być łatwiej zatrudnić cudzoziemca?

1. Inżynier elektryk
2. Spawacz
3. Ślusarz
4. Elektryk oraz elektryk budowlany
5. Opiekun, Opiekun domowy
6. Ekspedient w punkcie usługowym (sprzedawca)
7. Pielęgniarka
8. Kierowca
9. Informatyk
10. Inżynier budownictwa
11. Magazynier
12. Pracownik fizyczny gospodarstwa rolnego
13. Kasjer
14. Rzeźnik -wędliniarz
15. Sprzedawca
16. Operator wózka widłowego
17. Stolarz
18. Pracownik produkcji
19. Cieśla
20. Lakiernik
21. Malarz budowlany
22. Mechanik samochodowy
23. Kucharz
24. Cukiernik

Zobacz też: Polska to raj dla pracowników z Ukrainy. Ilu imigrantów przyjęliśmy?

Przeczytaj także: Zatrudnienie Ukraińca w Polsce będzie droższe. W 2017 r. zmienią się przepisy

Polecamy: TYLKO U NAS: Co motywuje pracowników do pracy? [QUIZ]

Źródło: bcc.org.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze