Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość konsumencką. To osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i z nie swojej winy stały się niewypłacalne. Osoby takie muszą przed sądem udowodnić, że nie mają pieniędzy na bieżące potrzeby oraz na spłatę swoich należności. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd może umorzyć zobowiązania lub ustalić terminy i zasady spłaty.
Z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że na koniec roku liczba takich osób może przekroczyć 6,5 tysiąca. To aż o blisko tysiąc więcej niż rok wcześniej.
Każdego miesiąca upadłość konsumencką ogłasza 500 Polaków. Najwięcej takich zgłoszeń było w marcu – ponad 600. W grupie tej najwięcej jest osób w przedziale wiekowym 40-49 i 60-68. Najmłodszy bankrut ma 12 lat (długi odziedziczone), a najstarszy 93 lata.
W grupie osób, które ogłosiły upadłość konsumencką prym wiodą kobiety. W grupie tej jest 1814 pań i 1445 panów. Gdzie mieszka najwięcej młodych bankrutów? Najwięcej upadłości ogłoszono w województwach mazowieckim 20,82 procent, śląskim 12,56 procent i małopolskim 7,74 procent.
źródło: tvn24bis.pl